Digital transformation, flexible working methods; a study on human resources productivity
Dijital dönüşüm, esnek çalışma yöntemleri; insan kaynakları verimliliği çalışması
- Tez No: 635747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÖNÜL DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde haberleşme ve internet teknolojilerindeki gelişmeler çalışma şekillerini değiştirmiş bulunmaktadır. Çalışanların serbest ve esnek bırakıldıklarında işlerine daha iyi adapte oldukları, gün içinde bölünmedikleri ve enerjilerini trafikte vb. şekilde harcamadıklarında daha verimli olduğunu gözlemlenmiştir. Esnek çalışmanın iş ve özel hayat dengelerini de olumlu etkilediği gözlemlenmektedir. Böylece çalışanlar işle ilgili sorumluluklarını daha motive bir şekilde yerine getirmiş bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında internet teknolojileri ile artan esnek çalışma koşullarının çalışanların bireysel performansı üzerindeki etkisi literatürde araştırılmaktadır. Bireysel performans işletmenin genel performansı ile direk ilişkilidir. Ofis dışında da çalışabilme imkânı işletmelerde yeni yapılanmayı ve çalışma şekilllerini değiştirmiştir. Hem dünyada hem de Türkiye'de şirketlerin bir kısmı, serbest çalışmanın önemini farkına varmaya başlamış bulunmaktadır. Bu tez içerisinde hem Türkiye'de hem dünya uygulanmış örnekleri incelenmiştir. İşverenler gibi çalışanların da beklentileri zamanla değişiyor. Bu da şirketleri farklı uygulamalar almaya yönlendiriyor. Günümüzde çalışanların yeni bir işe başlarken üzerinde durduğu önemli bir nokta“Esnek çalışma fırsatı!”olarak tespit edilmiştir. Bu noktada verimliliği sürdürülebilir kılmak için işverenlere epey iş düşüyor. Bu nedenle de şirketlerin teknolojiyi kullanarak yeni nesil iş modellerine adapte olması gerekiyor. Bu çalışmada farklı sektörde çalışanların esnek çalışma düzenlemelerine bakış açısı bireysel performanslarının işletme performansı ile bağlantısı anket kullanarak ölçümlenmiş, teknolojinin çalışma şekillerine faydaları ve çalışanların performanslarına etkisi üzerinde araştırma yapılmıştır. Anketlerin geçerliliği faktör analizi ile güvenilirliği Cronbach Alfa Katsayı Analizi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre; Esnek çalışma saatleri ve iş-yaşam dengesi boyutu artırıldığında bireysel performansın artacağı belirlenmiştir. Ayrıca, bireysel performanstaki artışla birlikte, işletim performansının artacağı düşünülmektedir. Esnek çalışma saatleri bireysel performansı etkiler, ancak işletmenin performansını etkilemez.
Özet (Çeviri)
Nowadays, developments in communication and internet technologies have changed working types. When employees are freed and flexible, they are better adapted to their jobs as they are not divided during the day into different activities and as they do not spend their energy in city traffic. It is observed that flexible working arrangements positively affect work and private life balances. Consequently employees have fulfilled their job responsibilities in a more motivated way. In this thesis, the effect of flexible working conditions and increasing internet technologies on individual performance of employees is surveyed in the literature. Individual performance is directly related to the overall performance of the enterprise. Since the motivation of the employees is high in the companies with flexible structure, it is seen that they contribute to share both their productivity and business motivation. Both in the world and in some companies in Turkey, the importance of flexible-employment has begun to be realized. This thesis examines some company examples of such arrangements in the world and in Turkey. The opportunity to work outside the office has also changed the new structure and ways of working in businesses. Like employers, expectations of employees change over time. This leads companies to take different approaches. Today, an important point that employees emphasize when starting a new job is determined as "Flexible working opportunity!''At this point, there is a lot of work for employers to make productivity sustainable. That is why companies need to adapt to next-generation business models using technology. In this study, the views on various aspects of flexible working arrangements of employees in different sectors is measured by using questionnaires. The relationship between individual performances and business performance is investigated by using questionnaires. The validity of the questionnaires was evaluated by factor analysis and its reliability was evaluated by the Cronbach Alpha Coefficient Analysis. According to the results; It is determined that when flexible working hours and work-life balance dimension are increased, individual performance will increase. In addition, with the increase in individual performance, it is considered that the operating performance will increase. Flexible working hours affect individual performance, but not perceived company performance.