Aktivatör olarak naoh ile aktive edilmiş farklı tipte uçucu küllerin organik zeminlerin stabilizasyonunda etkilerinin incelenmesi
An investigation on the usage of different types of fly ashes activated with naoh as activator for the stabilization of organic soils
  1. Tez No: 741214
  2. Yazar: SİNEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM FEDAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Geopolimerizasyonun organik zeminlerin stabilizasyonu üzerine etkileri literatürde daha önce incelenmemiştir. Bundan dolayı, bu çalışmada, uçucu kül ve alkali aktivatör (NaOH) ile aktive edilecek organik zeminin mukavemet ve deformasyon davranışları incelenmiştir. 6 farklı termik santralden temin edilmiş, farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip uçucu küllerin, organik zeminlerin geopolimerizasyon sürecine etkisi de araştırılmıştır. Farklı kül içeriklerinde hazırlanmış silindirik numunelerin mekanik özellikleri kapsamında eksenel serbest basınç deneyleri yapılmış ve ayrıca numunelerin mikro ve morfolojik yapı analizleri kapsamında XRD, XRF ve SEM-EDX analizleri gerçekleştirilmiştir. Kimyasal analiz olarak karışımların pH, TDS, iletkenlik ve tuzluluk değerlerinin mekanik davranışlara etkisi de değerlendirilmiştir. Bunlara ek olarak numunelerin kırılma mekanizmaları da incelenmiştir. Deneysel çalışma göstermiştir ki; organik zeminlerde geopolimerizasyon süreçleri birçok parametreden etkilenmekte ve inorganik zemin türlerine göre dikkate değer farklar barındırmaktadır. Uçucu kül tiplerinin organik zeminlerin geopolimerizasyonunda önemli etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of geopolymerization on organic soils has not been investigated in the literature. Therefore, in this study, the mechanical and deformation behaviors of organic soils activated by alkali activator and fly ash will be investigated. Furthermore, the effect of fly ashes with various types and physical and chemical properties, supplied from 6 different thermal power plants, on the geopolymerization process organic soils were examined. Axial compressive strength tests were conducted on the specimens prepared at various rates of fly ashes to better understand the improvement in the mechanical performance of organics soils and the microstructural analysis (XRD, XRF, SEM-EDX analysis) were performed on the specimens. In addition, the effect of pH, TDS, salinity and conductivity on the mechanical properties of the samples as a chemical analysis were evaluated. Experimental study has shown that; Geopolymerization processes in organic soils are affected by many parameters and have remarkable differences compared to inorganic soil types. It has been determined that fly ash types have a significant effect on the geopolymerization of organic soils.