Contemporary art and its protection in the scope of Copyright Law
Çağdaş sanatlar ve telif haklarınca korunması
- Tez No: 741229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ÖZKAN ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Değişen dünya ile birlikte, bugünün sanatının dünün çok ötesinde olduğu görülmektedir. Post-modernizm, hem geleneksel sanat tanımını hem de telif hakkı korumasını tanımlayan normları altüst etmiş olup bu durum çağdaş sanat eserlerinin korunmasına telif hukukunu uygulamayı giderek zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada, Türk, Avrupa Birliği ve Amerikan hukuku kapsamında telif eserleri olarak çağdaş sanat eserlerine odaklanılmıştır. Bu kapsamda tezin ilk kısmında çağdaş sanatın tarihi, konusu, meseleleri ve ana akımları incelenecektir. İkinci kısımda ise telif hakkının tarihsel gelişimi, niteliği ve ilgili uluslararası anlaşmalar ile birlikte Türk, Avrupa Birliği ve Amerikan hukukunda telif hakkı ve telif eserlerinin korunması ve koruma şartları incelenmiştir. Nihayet, üçüncü ve son kısımda, telif hakkı koruması kapsamında sanat eserlerinin telif hakkı koruması ve çağdaş sanat eserleriyle ilgili yaşanan hukuki problemlere odaklanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
As time passes, world has changed and parallel to that, in our 'contemporary' era, today's art society is a far cry from yesterday's. Post-modernism subverts both the traditional definition of art and norms that define copyright protection, it is getting harder to apply copyright law to the protection of contemporary artworks. Our study focuses on contemporary artworks as copyrighted works within the Turkish, the European Union and the United States laws. The first chapter of this thesis focuses on the contemporary art with its history, themes, issues and major movements. The second chapter focuses on explaining the scope of copyright and copyrighted work in the Turkish, the European Union and the United States laws along with relevant international agreements. The third and final chapter focuses on the copyright protection for artworks and legal issues related to contemporary artworks in the scope of copyright protection.