Teacher identities as decision-makers and facilitators: an investigation of pre-service teacher performances and reflections within a clinical
Karar verici ve yönlendirici olarak öğretmen kimlikleri: öğretmen adaylarının klinik simülasyona yönelik performanslarının ve düşüncelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 741248
  2. Yazar: OSMAN ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENJAMİN H. DOTGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Syracuse University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın temel amacı öğretmen adaylarının kimlik özelliklerinin karar verme ve yönlendirme becerilerinin üzerine olan etkisinin klinik olarak simüle edilmiş ebeveyn-öğretmen görüşmesi sırasında araştırılmasıdır. Hargreaves tarafından tanımlanan Öğretime Yönelik Duygusal Coğrafyalar teorik çerçevesi (2001a) öğretmen adaylarının davranış ve düşüncelerinin yorumlanması için bir araç olarak kullanılmıştır. Standartlaştırılmış bireyler (SB'ler), ebeveyn-öğretmen görüşmelerinde ebeveyn olarak görev yapmak ve klinik simülasyonlar sırasındaki kontrollü ortamı yaratmak amacıyla belirli tetikleyicileri uygulamak üzere işe alınmış ve eğitilmiştir. Verilerin toplanması sırasında (a) öğretmen adaylarının kişisel deneyimlerinin, inançlarının ve değerlerinin, yönlendirme ve karar verme becerilerini nasıl etkilediğinin keşfedilmesine, (b) öğretmen adaylarının eylemlerinde ve düşüncelerinde duygusal coğrafyaların nasıl tezahür ettiğinin araştırılmasına ve (c) klinik simülasyonların öğretmen adaylarının eğilimlerini, inançlarını, değerlerini keşfetmelerine ve yeniden yapılandırmalarına yardımcı olmak için nasıl kullanabileceğine yoğunlaşılmıştır. Bulgular, öğretmen adaylarının mesleki deneyim eksikliğinin karar verme ve yönlendirme becerilerini zedelediğini gösterirken, karar vermek ve tartışmayı yürütmek için kişisel deneyimlerinden yararlandıklarını işaret etmektedir. Ayrıca çalışma sonucu ortaya çıkan veriler öğretmen adaylarının kariyer seçimlerine ilişkin inançlarının, değerlerinin ve önceki deneyimlerinin eylemlerini ve düşüncelerini etkilediğini ortaya koymaktadır. Sosyokültürel, ahlaki, politik ve profesyonel coğrafya unsurları, öğretmen adayları ile standartlaştırılmış ebeveynler arasındaki etkileşimler boyunca etkin bir şekilde gözlenmiştir. Klinik simülasyonlar, öğretmen adaylarının eğilimlerini keşfedebilmesi ve içinde yaşadıkları toplum ve ebeveynlerle daha etkili etkileşim kurulabilmesi için uygulanabilecek deneysel bir öğretim metodolojisi olarak dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores how pre-service teachers' identity characteristics affected their decision-making and facilitation skills during a clinically simulated parent-teacher conference. The concept of emotional geographies, as defined by Hargreaves' Emotional Geographies of Teaching framework (2001a), was used as a tool to interpret pre-service teachers' actions and reflections. Standardized individuals (SIs) were hired and trained to perform as parents in a parent-teacher conference and to implement specific triggers to create a controlled environment during the clinical simulations. The collection of data was focused on (a) exploring how the pre-service teachers' personal experiences, beliefs, and values affected their facilitation and decision-making skills, (b) investigating how emotional geographies manifested in the pre-service teachers' actions and reflections, and (c) providing information on how clinical simulations might be used as an experiential tool to help pre-service teachers explore, identify and re-construct their dispositions, beliefs, and values. The findings indicate that although pre-service teachers used their personal experience to make decisions and facilitate the discussion, their lack of professional experience impaired their decision-making and facilitation skills. There is also evidence that the pre-service teachers' beliefs, values, and former experience regarding their career choices affected their actions and reflections. Elements of sociocultural, moral, political, and professional geographies were potent throughout the interactions between the pre-service teachers and the standardized parents. Clinical simulations could be used as an experiential teaching methodology to better prepare preservice teachers to explore their dispositions and establish effective interactions with parents and the communities in which they work.