Avuç içerisine yapılan eksternal bası uygulamasının doğum ağrısı ve doğum deneyimine etkisi
The effect of external pressure application on the palm on the pain of labour and labour experience
- Tez No: 741258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE DİNÇ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma avuç içerisine yapılan eksternal bası uygulamasının doğum ağrısı ve doğum deneyimine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Randomize kontrollü olarak gerçekleştirilen araştırma örneklemini, Nisan-Haziran 2020 tarihleri arasında Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne doğum yapmak için başvuran ve araştırma koşullarını sağlayan 60 (30 Deney, 30 Kontrol) nullipar gebe oluşturdu. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi, Doğum Eylemi İzlem Formu, Doğum Deneyim Ölçeği ve Vizüel Analog Skala (VAS) kullanıldı. Doğum eylem sürecinin 5-6 cm, 7-8 cm ve 9-10 cm servikal dilatasyon aşamalarında deney grubundaki gebelere avuç içi eksternal bası uygulaması gerçekleştirilirken, kontrol grubu gebelere standart ebelik bakımı verildi. Her iki gruba da hastaneye kabulde, 5-6 cm, 7-8 cm, 9-10 cm servikal dilatasyon aşamalarının öncesinde ve sonrasında ayrıca doğum sonu 30. dakikada VAS uygulandı. Veriler SPSS 24.0 programı ile sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Kolmogorov Smirnov testi, Levene testi ile bağımsız örneklem t-testi, Tek yönlü Anova testi, Varyans Analizi, KiKare testi kullanılarak analiz edildi. Tüm analizlerde p0,05). Sonuç olarak avuç içerisine uygulanan eksternal bası, doğum eylemi sürecinde doğum ağrısını azaltmak amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to evaluate the effect of external pressure applied to the palm on labor pain and labour experience. The sample of the randomized controlled study consisted of 60 nulliparous (30 experimental group, 30 control group) pregnant women who applied to Zeynep Kâmil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital between April and June 2020 to give birth and met the research conditions. Descriptive Information Form, Follow-Up Form Related to Labor Action, Childbirth Experience Questionnaire(CEQ), and Visual Analogue Scale (VAS) were used in data collection. During the 5-6 cm, 7-8 cm, and 9-10 cm cervical dilatation stages of the labor process, palm external pressure was applied to the pregnant women in the experimental group, while standard midwifery care was given to the control group pregnants. VAS was applied to both groups at admission to the hospital, before and after the 5-6 cm, 7-8 cm, 9-10 cm cervical dilatation stages, and also at the 30th minute postpartum. Data were analyzed with SPSS 24.0 program using number, percentage, mean, standard deviation, Kolmogorov Smirnov test, Levene test and independent sample t-test, One-way Anova test, Analysis of Variance, Chi-Square test. In all analyses, p0.05). Consequently, external pressure applied to the palm can be used to reduce labor pain during labor.