Klasik çift odacıklı kalıcı kalp pili takılan hastalarda, değişik atriyoventriküler ileti zamanlarının karotis-femoral (aortik) nabız dalga hızı ölçümü ile belirlenen arter genişleyebilirliği ve serum norepinefrin düzeylerine etkisi
The effect of differential atrioventricular delays on arterial distensibility measured by carotid-femoral (aortic) pulse wave velocity and serum norepinephrine levels in patients with ddd pacing
- Tez No: 741268
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Çift odacıklı kalıcı kalp pili olan hastalarda, AV ileti zamanı optimizasyonu ile hastaların hemodinamilerinde ve klinik parametrelerinde düzelme sağlanır. Nabız dalga hızı (NDH), büyük arterlerin elastik özelliklerini değerlendirmede en önemli parametrelerden birisidir. NDH, arteriyel sertliğin ve kardiyovasküler olayların bir göstergesidir. NDH'nın artmış değerleri diffüz aterosklerotik sürecin önemli bir işaretçisidir. Sempatik nöral kontrolün, küçük rezistans arterleri ve büyük arterlerin mekaniklerini etkilediği bilinmektedir. Çalışmamızda, klasik çift odacıklı kalıcı kalp pili bulunan bireylerde, artan AV ileti sürelerinin (sırasıyla 100, 150 ve 200 msn) karotis-femoral NDH aracılığı ile ölçülen arter genişleyebilirliği ve serum NE düzeyleri üzerine etkisi araştırıldı. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya klasik çift odacıklı kalıcı kalp pili bulunan, yaşları 23-84 arasında değişen 19'u kadın (yaş ortalaması 64.9±15.4 yıl), 21'i erkek (yaş ortalaması 60.1±16.3 yıl) toplam 40 hasta dahil edildi. Her AV ileti değişikliğinde (sırasıyla 100, 150 ve 200 msn), hastalardan serum NE düzeyi için kan numunesi alındı ve karotis-femoral arter NDH ölçümleri yapıldı.İstirahat kalp hızının minumum 10 atım/dak üzerinde pace yapıldı. Aortik NDH otomatik online nabız dalga kaydına ve NDH'nın otomatik hesaplanmasına imkan veren Complior cihazı (Createch Industrie, Fransa) kullanılarak hesaplandı (5). Nabız dalga hızı cihaz tarafından otomatik olarak Nabız Dalga Hızı = ΔD/Δt formülü ile hesaplandı. Serum norepinefrin seviyeleri ELİSA yöntemi kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: AV delay optimization improves hemodynamics and clinical parameters in patients treated with dual-chamber-pacemakers. Pulse wave velocity (PWV) is one of the most important parameters to evaluate elastic properties of great arteries. It is an index of arterial stiffness and a marker of cardiovascular events. Increased values of PWV is an indicator of diffuse atherosclerosis. Sympathetic neural control also affects both small resistant and great arteries. In this study, effects of differential AV delays (100, 150 and 200 ms respectively) on arterial distensibility measured by carotid – femoral PWV and serum norepinephrine levels in patients with DDD pacing were investigated. METHOD: A total of 40 patients with DDD pacing within age limits of 23 to 84, were enrolled in this study consisting of 19 female (mean age 64.9±15.4 years) and 21 male (mean age 60.1±16.3 years). PWV was measured for each AV delay (100 ms,150 ms and 200 ms respectively) with 10 minute resting intervals. Also, blood samples were taken for serum norepinephrine levels at the end of each interval. Pacing was programmed at least 10 beats/minute above the resting heart rate of patients. Aortic PWV was determined by using automatic device, the Complior Colson (France),which allows online pulse wave recording and automatic calculation of PWV. PWV is calculated from measurements of pulse transit time and the distance travelled by the pulse between two recording sites,according to this formula: PWV(m/s) = Distance (m) / transit time (s). Serum norepinephrine levels were determined by ELISA method.