Legal responses to 'terroristic speech': A Critical evaluation of the law in Turkey in light of regional and international standards
Terörist ifadelere' yasal bir cevap: Bölgesel ve uluslararası standartlar ışığında Türk hukukunun değerlendirmesi
  1. Tez No: 741269
  2. Yazar: İLYAS FIRAT CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MICHAEL HAMILTON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of East Anglia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Birçok akademik çalışma“teröristik ifadelerin”sınırlayıcı yönü olan ve artan bir şekilde cezai sorumluluğuna odaklanmıştır. Bu tür ifadelere yönelik düzenlemeler birçok anlamada modası geçmiş ve baskıcı nitelikte olan“isyana teşvik”(sedition) suçunun benzerleri olarak ortaya çıktığı kabul edilmektedir. Hem Türkiye'de hem Avrupa'nın birçok yerinde yapılan terör saldırıları uluslararası `teröre karşı savaş' konseptini harekete geçirmiştir. Bu durum problemli devlet ilişkilerini, yani bir tarafta `insan hakları devrini' diğer bir tarafta ise ifade özgürlüğünün aşırı bir şekilde sınırlandırılması, çelişkisini birlikte var etmektedir. Aslında bakıldığında BM Güvenlik Konseyi Kararı 1624 (2005), Avrupa Konseyi Terörün Önlenmesi Sözleşmesi 2005 ve Avrupa Birliği Terörle Mücadele Çerçeve Kararı 2008 gibi uluslararası enstrümanlar ifade özgürlüğünün sınırlanmasına yol açan ?dolaylı kışkırtma/tahrik? (indirect incitement) ifadelerini bir suç olarak kabul etmektedir. Bu durum insan hakları normlarının devlet merkezli hale geldiğinin somut birer örneği olduğunu göstermektedir. Diğer yandan uluslararası toplumun terörizmin tanımı üzerine bir anlaşmaya varmamış olması gene bu hususta karşımıza çıkmaktadır. Özellikle terörizm kavramının siyasi ve ahlaki değer yargılarını içeren bir kavram olarak icat edilmesi ve bunun hukuk mantığına ve muhakemesine dahil edilmesi tabiatı gereği problemli bir durum ortaya çıkarmıştır. İkili doğası olan 'terörizm' daha görüngesel doğaya sahip olan `siyasal şiddet? ile çelişmekte ve“terörist ifadelere”daha ayrıntılı yasal bir çerçeve konusunda daha kapsamlı bir bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir. Tüm bu gerekçelerle bu tez, Türk Yargıtay'ının ve Anayasa Mahkemesi'nin“terörist ifadeler”üzerinde ki yaklaşımını uluslararası (İnsan Hakları Komitesi ve CERD) ve bölgesel (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) standartları ışığında değerlendirmektedir
Özet (Çeviri)
Much scholarly attention has focused on the incremental extension of criminal liability for 'terroristic speech' (reflecting the widely acknowledged preventive turn in criminal law). This thesis examines the case law of Turkey's Yargıtay (Court of Cassation) and Constitutional Court on 'terroristic speech' in the light of regional (the European Court of Human Rights), and international (Human Rights Committee and CERD) standards. While this corpus of human rights law has obtained some positive traction in Turkey (resulting, for example, in the passage of a number of progressive Constitutional amendments), it is argued that the modern day regulation of 'terroristic speech' resembles in many ways the now outmoded offence of 'sedition' for silencing political dissent. It must of-course be recognized that Turkey has experienced a protracted conflict, and that recent 'terror' attacks in European capital cities have reinvigorated the international 'War on Terror'. At a deeper level, however, this observation evidences a troubling state of affairs, for, even in this 'human rights era', the imposition of far-reaching restrictions on speech continues seemingly without contradiction. Indeed, in many cases, the relevant criminal law offences, especially those pertaining to indirect incitement, were themselves been introduced at the behest of international instruments such as the UN Security Council Resolution 1624 (2005); the Council of Europe Convention on the Prevention of Terrorism, 2005; and the European Union Framework Decision on Combating Terrorism, 2008. It is argued that the regulation of 'terroristic speech' epitomizes the state- centricity of human rights norms; (a phenomenon which Leigh and Lustgarten colourfully describe as assigning 'the safekeeping of children in a school playground to a pit-bull terrier'). Moreover, it also reflects the fundamental inability of the international community to agree upon a definition of 'terrorism'. The thesis thus draws on recent scholarship (Stampnitzky) to chart the 'invention' of 'terrorism' as a fundamentally political term involving moral judgment. It is argued that the infusion of this political concept into legal reasoning is inherently problematic. The binary nature of 'terrorism' belies the more spectral nature of 'political violence', and it is the latter which ought to inform a more nuanced judicial response to 'terroristic speech'.