Kentsel dönüşüm raporlarında arsa payı dağılımı hatasının düzeltilmesi
Fixing the land share distribution error in urban transformation reports
- Tez No: 741287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ÇERİBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikli olarak kent, kentleşme, Türkiye'de ve İstanbul'da kentleşme süreci hakkında genel bilgiler, arsa, arsa payları kavramları ve arsa payının günümüzdeki tespiti hakkında gerekli tanımlama ve bilgiler, yaygın genelleme yöntemleri ile tanımlamalar yapılmıştır. Yapılan tanımlamalar ve bilgilendirmelerin ardından geçmişte inşa edilen yapılarda özellikle proje müellifinin ya da yapı müteahhidin arsa payı dağılımlarının kendilerinin düzenlemeleri sebebiyle kendi çıkarlarını gözetmek maksadıyla düzenlemiş oldukları arsa payı dağılımlarında hatalar bulunmaktadır. Kentsel dönüşüm projeleri aşamasında yapıların yıkılıp yeniden yapılanmaları durumunda arsa paylarındaki sorunlar meydana gelerek mal sahiplerini olumsuz yönde etkilemektedir. Değerleme raporu da düzenlenmemesi sonucunda düzenlenen arsa payları dağıtımların genelde hatalı olması sebebiyle yeni inşa edilecek gayrimenkuller de değerleme raporunun zorunlu hale getirilmesi düşünülmektedir. Arsa payı hatalarının düzeltilmesi için yapılacak çalışmalar ve sonucundaki kazanımlar hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca değerlemenin yetersiz olduğu durumlara da değinilerek taşınmazlarda değerleme raporunun zorunlu hale gelmesi durumundaki kazanımlar hakkında açıklama yapılmıştır. Taşınmazlar için düzenlenecek raporlar zorunlu hale gelmesi durumunda yapı mükellefi tarafından yapılan arsa payı dağıtımı doğru ve gerçekliği yansıtacak bir biçimde dağıtımı yapılabilecek veyahut arsa payı dağıtımlarında düzenlenecek olan değerleme raporlarına öncelik verilecek olup doğru ve gerçekliği yansıtan bir dağılım sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis is organized general details about the city, urbanization, urbanization proceed in Turkey and İstanbul, concepts of land, land shares, necessary definitions, and details about the current determination of the land share, definitions with common generalization methods are provided first. It is indicated that in the structures built in the past, there are errors in the land share distributions which the project owner or the building contractor have arranged to protect their own interests due to the arrangement of the land share distributions themselves after the definitions and details are provided. The problems in the land shares occur and affect the owners adversely in case of demolition and restructuring of the buildings at the stage of urban transformation projects. Since the distribution of the land shares issued has been generally incorrect due to non-issuance of the valuation report, it is considered that the valuation report will be mandatory for the new real properties to be built. Details are provided about the works to be carried out to correct the land share errors and the gains as a result. Additionally, a statement is provided about the gains in case the valuation report becomes mandatory for real properties by referring to the cases where the valuation is insufficient. The land share distribution provided by the building taxpayer will be prioritised which can be distributed accurately and reflecting the reality, or the valuation reports to be issued in the land share distributions and a distribution reflecting.