COVİD-19 pandemisi'nde yoğun bakım hemşirelerinin merhamet yorgunluğu
Compassion fatigue of intensive care nurses in the COVİD-19 pandemic
- Tez No: 741300
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÖZAKGÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma Covid-19 pandemisinde yoğun bakım hemşirelerinin merhamet yorgunluğunu belirlemek amacıyla, tanımlayıcı türde planlandı. Araştırmanın evrenini; bir Devlet Hastanesi ve bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin Yoğun Bakım Üniteleri' nde çalışan toplam 197 hemşire, örneklemini ise araştırmaya katılmaya gönüllü/istekli olan 194 hemşire oluşturdu. Veriler bireysel özellikleri içeren anket formu ve Adams ve arkadaşlarının (2006) geliştirdiği Merhamet Yorgunluğu- Kısa Ölçeği (MY-KÖ) ile toplandı. Ölçekten 13 ile 130 puan alınmakta olup, puan arttıkça, katılımcıların deneyimlediği merhamet yorgunluğu düzeyi artmaktadır. Veriler, SPSS 22.0 (Statistical package for the Social Sciences) kullanılarak analiz edildi. Araştırma örnekleminin %69.9'u kadın ve %56.7'si 26-30 yaş grubunda idi. Araştırmaya katılan hemşirelerin Covid-19 pandemisinde merhamet yorgunluk puanının orta düzey olduğu saptandı. Covid-19 pandemisinde kadın olan, bekar olan, 20 yıl ve üstünde meslekte çalışan, mesai bitiminde fiziksel yorgunluğu olan yoğun bakım hemşirelerinin merhamet yorgunluğu fazla idi.
Özet (Çeviri)
The research was planned as a descriptive study in order to determine the compassion fatigue of intensive care nurses in the Covid-19 pandemic. The universe of the research; nurses working in the Adult Intensive Care Units of a State Hospital and a Training and Research Hospital, and the sample consisted of 194 nurses who were willing to participate in the study. Data were collected with a questionnaire including individual characteristics and Compassion Fatigue-Short Scale (CF-SS) developed by Adams et al. (2006). A score of 13 to 130 is taken from the scale, and as the score increases, the level of compassion fatigue experienced by the participants increases. Data were analyzed using SPSS 22.0 (Statistical package for the Social Sciences). Of the research sample, 69.9% were women and 56.7% were in the 26-30 age group. It was determined that the pandemic compassion fatigue score of the nurses participating in the study was moderate. During the Covid-19 pandemic, the compassion fatigue of the intensive care nurses who were women, single, working in the profession for 20 years or more, having physical fatigue at the end of the working hours, was high.