Sağlık çalışanlarının pandemi dönemindeki yorgunluk ve tükenmişlik düzeyleri ile kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, yaşam kalitesi ve ağrı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between healthcare professionals' faciliation and burnout levels and muscle-skeleton disorders, quality of life, and pain during the pandemic period
  1. Tez No: 741310
  2. Yazar: DİLEK UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Pandemi döneminde sağlık çalışanlarının iş yükü ve kaygılarının artarak devam ettiği bilinen bir gerçektir. Bu süreçte diş hekimliği sağlık çalışanlarının genel topluma göre daha fazla enfeksiyon riski taşımasının, çalışma koşullarının ağırlaşmasının ve yoğun baskı ile stres altında çalışmalarının yorgunluk, tükenmişlik ve yaşam kalitesi düzeyleri üzerine olumsuz etki etmesi muhtemeldir. Bu çalışmada COVID-19 pandemisi sürecinde sağlık çalışanlarının hissettiği yorgunluk ve tükenmişlik seviyelerinin, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, yaşam kalitesi ve ağrı üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi'nde çalışan 154 sağlık çalışanı (56 erkek, 98 kadın) katıldı. Veriler 'Yorgunluk Şiddet Ölçeği', 'Maslach Tükenmişlik Ölçeği', 'Cornell Kas-İskelet Sistemi Rahatsızlıkları Anketi', 'Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği' ve 'Vizüel Analog Skala' kullanılarak elde edildi ve SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Katılımcıların en fazla sırt, boyun ve sağ omuz ağrısından yakındığı, diş hekimlerinin daha çok üst ekstremitelerinde, diğer personellerin ise bel ve alt ekstremitelerinde kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının oluştuğu belirlendi. Ankete katılanların yorgunluk seviyeleri 4,9±1,64; ağrı düzeyleri 4,26±1,84 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
During the pandemic period, it is a known fact that the workload and concerns of healthcare professionals continue to increase. In this process, it is possible that dentistry healthcare professionals have a higher risk of infection compared to the general population, worsening working conditions, and working under intense pressure and stress have a negative impact on fatigue, burnout and quality of life. In this study, it was aimed to investigate the effects of fatigue and burnout levels felt by healthcare workers during the COVID-19 pandemic on musculoskeletal disorders, quality of life and pain. One hundred fifty four healthcare professionals (56 men, 98 women) working at Erciyes University Faculty of Dentistry participated in the study. The data were obtained using the 'Fatigue Severity Scale', the 'Maslach Burnout Scale', the 'Cornell Musculoskeletal Disorders Questionnaire', the 'Quality of Life Scale for Employees' and the 'Visual Analog Scale' and analyzed with the SPSS 22.0 program. It was determined that the participants mostly complained of back, neck and right shoulder pain, while musculoskeletal disorders occurred in the upper extremities of the dentists and in the lower extremities of the assistant staff. The fatigue levels of the respondents were 4,9±1,64; pain levels were calculated as 4,26±1,84.