İnebolu şehrinin gelişimi
Development of İnebolu city
- Tez No: 741323
 - Danışmanlar: PROF. DR. MESUT DOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Coğrafya, Geography
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kastamonu ilinin bir ilçesi olan İnebolu'nun merkezinde yer alan İnebolu şehrinin kuruluşu, milattan önceki ilk bin yıla uzanmaktadır. Bir ticaret şehri olarak kurulmuş olan İnebolu şehri, kuruluşundan günümüze kadar ticari açıdan önemli bir şehir olma özelliğini korumuştur. Kurtuluş Savaşı'nda çok önemli bir rol üstlenmiş olan şehir, gösterdiği kahramanlık dolayısıyla beyaz şeritli İstiklal Madalyası ile şereflendirilmiştir. 1950'li yıllardan sonra ulaşımda karayollarına ağırlık verilmesiyle önemini yitirmiş olan şehirde İnebolu Limanı'nın varlığı önemlidir. Günümüzde şehir ticari fonksiyonuyla öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inebolu City located in the centre of Inebolu District in Kastamonu, was established in the first millenium before Christ. Inebolu City, established as a commercial city, has maintained its characteristics since the establishment. The city played siignificant role in Turkish war of Independence and fort his was honoured with the medal of independence. In regards to transportation, port of Inebolu had lost its significance in the 1950s after the building of highways. Nowadays Inebolu City is very prominent due to commercial function it fulfills.