Mezbaha atıksularının elektrokimyasal yöntemlerle arıtımının incelenmesi
Investigation of electrochemi̇cal processes in the treatment of slaughterhouse wastewaters
  1. Tez No: 741324
  2. Yazar: SERMİN GÜNASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYBARS ALİ FİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada mezbaha atıksularının elektrokimyasal arıtım yöntemlerinden biri olan elektrooksidasyon yöntemi ile arıtımı incelenmiştir. Yapılan tüm çalışmalarda anot materyali olarak Ti/Pt ve Ti/IrO2/RuO2 elektrotlar, katot elektrot materyali olarak ise elek tipi kaplanmamış titanyum kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar 3 saatlik reaksiyon süresinde ceketli cam reaktörde ve kesikli sistemde gerçekleştirilmiştir. 5 mm aralıklarla yerleştirilen 70x100x2 mm boyutlarındaki elek tipi elektrotların ıslak yüzey alanı yaklaşık 2464 cm2 olarak hesaplanmıştır. 4 anot ve 4 katot olmak üzere toplam 8 elektrot kullanılmıştır. Giderim verimine etki eden farklı parametre çeşitleri olarak destekleyici elektrolit türü ve konsantrasyonu, atıksu başlangıç pH'sı ve akım yoğunluğu çalışılmıştır. Ti/IrO2/RuO2 anot için 0.2 M NaCI, atıksu doğal pH değeri ve akım yoğunluğu 4.06 mA/cm2 olarak seçilen optimum koşullarda KOİ giderimi %66,46 ve elektrik sarfiyatı 183,6 kwsaat/m3 olarak hesaplanmıştır. Ti/Pt anot ile yapılan çalışmalarda ise aynı koşullarda KOİ giderimi %80.05 elektrik tüketimi ise 210.7 kWsa/m3 olarak bulunmuştur. Her iki anot için renk,bulanıklık ve askıda katı madde giderimi %95'in üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatment of slaughterhouse wastewater by electrooxidation method, which is one of the electrochemical treatment methods, was investigated. In all studies, Ti/Pt and Ti/IrO2/RuO2 electrodes were used as anode material, and sieve type uncoated titanium was used as cathode electrode material. Experimental studies were carried out in a jacketed glass reactor and batch system with a reaction time of 3 hours. The wet surface area of the 70x100x2 mm sieve type electrodes placed at 5 mm intervals was calculated as approximately 2464 cm2. A total of 8 electrodes, 4 anodes and 4 cathodes, were used. Supporting electrolyte type and concentration, wastewater initial pH and current density were studied as different parameter types affecting the removal efficiency. For the Ti/IrO2/RuO2 anode, the COD removal was calculated as 66.46% and the electricity consumption as 183.6 kWh/m3 in the optimum conditions selected as 0.2 M NaCl, wastewater natural pH value, and current density 4.06 ma/cm2. In studies with Ti/Pt anode, the COD removal was 80.05% and the electricity consumption was 210.7 kWh/m3 under the same conditions. The removal of color, turbidity, and suspended solids for both anodes was over 95%.