Mimarlıkta üslup kavramının gaudi örneklemi ile incelenmesi
Interrogating the concept of style in architecture via the case of gaudi
- Tez No: 741330
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BAKIR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada amaç mimarlıkta tanımlanması zor olan üslup kavramının dünya çapında kabul görmüş olan ve kendi üslubunu oluşturmuş olan Gaudi'yi ve eserlerini inceleyerek tanımlamaya çalışmaktır. Nitel araştırma teknikleri kullanılarak tez yazılmıştır. Mimarlıkta üslubun nasıl oluşturulması gerektiği ve üslubun tanımı yapılmıştır. Literatüre mimarlıkta üslup konusunda kaynak bırakılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to try to define the concept of style, which is difficult to define in architecture, by examining Gaudi and his works, which has been accepted worldwide and has created his own style. The thesis was written using qualitative research techniques. How the style should be created in architecture and the definition of the style has been made. It is aimed to leave a source for the literature on style in architecture.