Deneysel otoimmün myasthenia gravis (DOMG) modelinde B lenfosit genlerinin hastalık gelişimine etkisi
The effect of B lymphocyte genes on disease development in experimental autoimmune myasthenia gravis (EAMG)
  1. Tez No: 741334
  2. Yazar: GİZEM KORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VUSLAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Myasthenia gravis, kas zayıflığına neden olan otoantikorlar ile karakterize, nadir bir otoimmün nörolojik hastalıktır. MG olgularının yaklaşık %85'inde hastalık postsinaptik nikotinik asetilkolin reseptörüne (AChR) karşı gelişen antikorlara bağlı olarak ortaya çıkarken, geriye kalan MG olgularının yaklaşık yarısında, kasa özgü reseptör tirozin kinaza (MuSK) karşı gelişen antikorlar saptanmaktadır. Bu projede immün sistem ile ilişkisi nispeten daha iyi bilinen FCRLB ve daha az bilinen KCNS3 geninin MG patogeneziyle bağlantısı ve hastalığın tedavisi için olası bir aday olup olamayacağı deneysel hayvan modeli oluşturularak araştırıldı. Projemizde 8 haftalık, dişi Balb/c farelerinde MuSK antijeni kullanılarak deneysel otoimmün myasthenia gravis modeli (DOMG) oluşturuldu. Farelerin klinik durumları ve hastalık gelişimleri düzenli bir şekilde kontrol ve test edildi. FCRLB (FCRL2) ve KCNS3 (Kv9.3) genlerinin lentiviral partikül taşıyıcılı shRNA kullanılarak susturulması hedeflendi. Sonrasında bu susturmanın, antikor yapımı, kasta kompleman depozitlerinin birikimi ve lenf nodu hücrelerinde immün sistem hücre profillerine etkisi değerlendirildi. Sonuç olarak, FCRLB gen susturulmasının farelerin klinik durumlarında iyileşmeye neden olduğu KCNS3'ün ise farelerdeki kas güçsüzlüğü ile nöromüsküler bileşkedeki IgG ve C3 birikmini arttırdığı tespit edildi. Ayrıca FCRLB'nin antikor yapan B hücreleri üzerinde baskılayıcı bir etki gösterebileceği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Myasthenia gravis is a rare autoimmune neurological disease characterized by autoantibodies causing muscle weakness. In approximately 85% of MG cases, the disease occurs due to antibodies against the postsynaptic nicotinic acetylcholine receptor (AChR), while antibodies against muscle-specific receptor tyrosine kinase (MuSK) are detected in approximately half of the remaining MG cases. In this project, the association of FCRLB, which is relatively well known to be related to the immune system, and KCNS3 gene, which is less known, with the pathogenesis of MG and whether it can be a possible candidate for the treatment of the disease was investigated by creating an experimental animal model. In our project, experimental autoimmune model of myasthenia gravis (EAMG) was induced using MuSK antigen in 8 week old female Balb/c mice. The clinical status and disease development of the mice were regularly checked and tested. The FCRLB (FCRL2) and KCNS3 (Kv9.3) genes were silenced using lentiviral particle carrier shRNA. Afterwards, the effects of this silencing on antibody production, accumulation of complement deposits in the muscle, and immune system cell profiles in the lymph node cells were evaluated. As a result, it was determined that silencing the FCRLB gene caused an improvement in the clinical conditions of the mice, while KCNS3 increased the accumulation of IgG and C3 at the neuromuscular junction with muscle weakness in mice. It was also observed that FCRLB could exert a suppressive effect on antibody-forming B cells.