Seçili havalimanlarının sosyal medya platformları kullanımlarının çoklu uyum analizi
Multiple correspondence analysis of social media platforms usage of selected airports
- Tez No: 741338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ S. ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İletişim Bilimleri, Civil Aviation, Transportation, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde sosyal medya oldukça aktif olarak kullanılan bir platform haline gelmiştir. Sosyal medya platformlarının hızlı güncellenebilmesi, hedef kitlelere kolay ulaşabilmesi ve maliyetlerinin düşük olması sebebiyle havalimanları tarafından da etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Facebook, Instagram ve Twitter bu bağlamda güçlü alanlar olarak önümüze çıkmaktadır. Çalışmanın amacı, dünyanın en büyük 10 havalimanının sosyal medya platformlarında Covid-19 öncesi, sırası ve sonrasında paylaşım verilerinin içeriğini analiz etmektir. Bu çalışma; havalimanlarının Facebook, Instagram ve Twitter paylaşımlarını paydaşlarıyla ilişki kurma, marka oluşturma, tanıtım, bilgi verme, pazar araştırması ve farkındalık oluşturma kavramları açısından nasıl kullandıklarını ortaya koymak ve daha verimli, etkin kullanımlarına yönelik öneriler sunmayı hedeflemektedir. Havalimanı işletmelerinin resmi hesaplarındaki paylaşımlar pazarlama, bilgi verme, ürün satış, araştırma ve yönetim olmak üzere beş ana kategoride incelenmiştir. Bu kapsamda 2019-2021 yılları arasında dünyanın en iyi 10 havalimanına ait toplam 12.814 Facebook, Instagram ve Twitter verisi incelenmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi ise SPSS programı çoklu uyum analizi ile yapılmıştır. Elde edilen verilere göre, her havalimanının farklı platforma ağırlık verdiği ve farklı kategorilere odaklandığı görülmektedir. Covid-19 döneminde havalimanlarının paylaşımlarında gözle görülür bir değişiklik olmadığı paylaşımların pazarlama kategorisinden bilgi verme kategorisine doğru ufak bir değişim gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, social media has become a very actively used platform. Social media platforms have started to be used effectively by airports as they can be updated quickly, reach target audiences easily and have low costs. Facebook, Instagram and Twitter stand out as strong areas in this context. The aim of the study is to analyze the content of sharing data before, during and after Covid-19 on social media platforms of the world's 10 largest airports. The relationship between the category classification of social media shares and the time-dependent changes between them was examined. This work; It aims to reveal how airports use Facebook, Instagram and Twitter shares in terms of establishing relationships with their stakeholders, creating a brand, promoting, providing information, market research and raising awareness, and to offer suggestions for their more efficient and effective use. The posts in the official accounts of the airport operators were examined in five main categories: marketing, providing information, product sales, research and management. In this context, a total of 12,814 Facebook, Instagram and Twitter data belonging to the 10 airports in the world between 2019-2021 were examined. Content analysis was used in the analysis of the data. Evaluation of the data was done with SPSS program multiple correspondence analysis. According to the data obtained, it is seen that each airport focuses on different platforms and focuses on different categories. It has been determined that there was no visible change in the shares of airports during the Covid-19 period, and that the posts showed a slight change from the marketing category to the category of providing information.