Kars geleneksel giysilerinin güncel kadın giysi tasarımları içerisinde yorumlanması
The interpretation of Kars traditional clothing within current women's garment designs
- Tez No: 741342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA AKARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
Yaratılışından günümüze kadar, insanlar çoğu zaman kendi sınırları içinde yaşamayıp sürekli yer değiştirmiştir. Bu yer değişikliği esnasında hem kültürlerini gittikleri yere taşımışlar hem de yerleştikleri yerlerin kültürlerini benimsemişlerdir. Bu durum birçok geleneği ya yok etmiş ya da karmaşık bir hale getirmiştir. Kars kültürünün önemli bir parçası olan giyim ile ilgili bilgiler, tarihî belgelerde parça parça ve birbirinden bağımsız yer almaktadır. Etnik, ulusal, sosyokültürel açıdan önem arz eden Kars giyimi konusunda bütüncül ve kapsamlı bir araştırmanın olmadığı görülmektedir. Ayrıca Kars giyim kuşam unsurlarına dair sanatsal yayınların yapılması bir gereklilik olarak düşünülmektedir.“Kars Geleneksel Giysilerinin Güncel Kadın Giysi Tasarımları İçerisinde Yorumlanması”adlı çalışmada, Kars halkının giyim özellikleri, erkek ve kadın olmak üzere incelenip; üst bedene giyilenler, alt bedene giyinenler ve giysi tamamlayıcılar şeklinde detaylandırılmıştır. Daha sonra giysiler incelenip, 38 beden 12 adet kadın kapsül koleksiyon hazırlanmıştır. Bu koleksiyon günlük giyilebilir tarzda olup 30 parçadan oluşmaktadır. Çalışmada hazırlanan kapsül koleksiyonun Coral Draw programında teknik föyleri hazırlanıp üretilmiştir. Üretimi yapılan giysiler cansız mankene giydirilip fotoğraflanmıştır ve Photoshop programında arka temizliği yapılarak düzenlenmiştir. Yapılan çalışma ile kaybolmaya yüz tutmuş Kars giysileri, gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmış ve bu giysilerden yola çıkarak modern tarzda kadın giysileri üretilmiştir. Böylece kültürel miraslarımızdan biri olan ve kültürel taşıyıcı olarak nitelendirilen Kars geleneksel giyimleri teknik ve sanatsal açıdan modernize edilerek günümüz ve gelecek kuşaklar için kullanılabilir özellik kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
From its creation until the present day, humans have often not lived within their own borders and have constantly moved. During this change of location, they both carried their culture to where they went and adopted the culture of the places they settled. This situation either destroyed or complicated many traditions. Information on clothing, which is an important part of Kars culture, is included in historical documents piece by piece and independently from each other. It is seen that there is no holistic and comprehensive research on Kars clothing, which is important in terms of ethnic, national and sociocultural aspects. In addition, it is considered a necessity to make artistic publications on the elements of Kars clothing. In the study named“The Interpretation Of Kars Traditional Clothing Within Current Women's Garment Designs”, the clothing characteristics of the communities in the province of Kars were examined as male and female; They are detailed as upper body, lower body and supplementary clothing accessories. Later, the clothes were examined with an artistic approach and a collection of 38 size 12 women's capsules was prepared. This collection is a daily wearable style and consists of 30 pieces. Technical leaflets of the capsule collection prepared in the study were prepared and produced in the Coral Draw program. The clothes produced were dressed and photographed on the lifeless mannequin and arranged by cleaning the back in Photoshop. With this study, Kars clothes, which were about to disappear, were tried to be brought to light, and modern style women's clothes were produced based on these clothes. Thus, Kars traditional clothing, which is one of our cultural heritages and considered as cultural carrier, has been modernized technically and artistically, and has been made usable for present and future generations.