Kars mutfaklarında kullanılan geleneksel bakır kapların şekil ve süsleme özelikleri
Shape and ornamental features of traditional copper pots used in Kars kitchens
  1. Tez No: 846402
  2. Yazar: FULYA AKHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAVİT POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
El sanatları geçmişten günümüze kültürlerimizi aktarmada büyük fayda sağlayan, tarihimiz hakkında önemli bilgilere ulaşmada önem taşıyan öğelerden biridir. Günümüzde sanayi üretiminin hız kazanmasıyla makine üretiminin yaygın hale gelmesinde birçok sentetik eşya fiyatlarının düşüş olması nedeniyle bakıra olan rağbet azalmıştır. El sanatları bakımından Kars yöresine ait bakır işlemeciliği şekil ve süsleme bakımından köklü bir zenginliğe sahiptir. Bakırcılık el sanatı kültürel gelenek içerisinde ele alındığı zaman dönemler içinde değişim göstererek geliştiği görülmektedir. Kars mutfaklarında kullanılan bakır malzemeler günümüzde miras yoluyla yapılan bakır işlemeciliği şekil ve süslemelere önem verilerek devam etmektedir. Çalışmada“Kars Mutfaklarında Kullanılan Geleneksel Bakır Kapların Şekil ve Süsleme Özellikleri”ele alınıp bakır işçiliğin geçmişten günümüze değin geçirmiş olduğu değişim araştırılmıştır. Ayrıca Kars, Ardahan, Erzurum ve yoğun olarak Iğdır bakır kapları üzerindeki birçok bezeme örneğinin benzerlik taşımasının sebebi açıklanmaya çalışılmıştır. İncelenen bakır ürünler fotoğraf ve çizimlerle desteklenmiştir. Araştırmaya destek sağlamak yönünde Kars Müzesi Müdürlüğü'nde bulunan bakır eşyaların, kapların görselleri kullanılıp üzerinde inceleme yapılarak araştırmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is one of the images that provides great benefit in the transfer of our past cultures and is important in reaching important information about our history. With the acceleration of the growing industrial production, the demand for copper decreased due to the decrease in the prices of many synthetic goods, while the machine production became widespread. The copper processing belonging to the Kars region has a deeprooted richness in shapes and ornaments. It shows that it perceives the change in the time periods considered within the cultural tradition of coppersmithing. The copper materials used in the kitchens of Kars continue to give importance to the shapes and decorations of copper processing, which is done by inheritance today. In the study,“Shape and Decoration Features of Traditional Copper Vessels Used in Kars Kitchens”were discussed and the changes that copper craftsmanship had undergone from past to present were investigated. In addition, the reason why many decoration examples on Kars, Ardahan, Erzurum and mostly Iğdır copper vessels are similar has been tried to be explained. The copper products examined were supported by photographs and drawings. In order to support the research, images of copper items and vessels in the Kars Museum Directorate were used, examined and added to the research.