Kars Etnografya Müzesinde bulunan geleneksel giysilerin incelenmesi
Examination of traditional clothes in Kars Etnography Museum
  1. Tez No: 841272
  2. Yazar: NESLİHAN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI FATMA ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Geleneksel giysiler toplumun kültürünü, gelenek ve göreneklerini, yaşam tarzlarını ortaya koyan ve tanıtan en önemli unsurlardır. Toplumların geçmişten bugüne kullandıkları giysiler ve giysi parçaları o topluma ait geleneksel giysileri oluşturmaktadır. Geleneksel giysi toplumların ekonomik, kültürel, teknolojik ve sosyal yapılarından etkilendiği gibi manevi değerlerini de yansıtmaktadır. Bu araştırma; Kültürel mirasa katkı sağlayarak, gelecekte yapılacak çalışmalara yol gösterecek bir kaynak oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde Teşhirde bulunan beş giysinin teknik özellikleri, malzeme, kumaş, süsleme ve kompozisyon özellikleri incelenmiştir. Envanter kayıtlarından ulaşılan ancak konservasyon ve restorasyon sürecinde olan yirmi dokuz geleneksel giysinin fotoğraf ve envanter bilgilerine göre; malzeme, renk, kumaş, süsleme detayı ve kompozisyon özellikleri incelenerek kronolojik olarak tablo halinde sunulmuştur. Müzeden elde edilen verilerle oluşturulan tablolara göre öne çıkan özelliklerin yüzdelik hesaplamaları yapılarak dönemin giyim istatistiğine ulaşılmıştır. Bu araştırma gelecek nesillere kaynak olabilecek şekilde literatüre kazandırılmıştır. Bilim Kodu : 40611 Anahtar Kelimeler : Kars, giyim, müze, geleneksel giyim
Özet (Çeviri)
Traditional clothes are the most significant components that unveil and present the society's culture, traditions, customs and lifestyles. The clothes and pieces of clothing utilized by societies from past to present have constituted the traditional clothes of that society. Not only is traditional clothing profoundly affected by the economic, cultural, technological and social structures of societies but reflects their spiritual values as well. Besides contributing to cultural heritage, the main purpose of this dissertation is to provide a vital source for those who want to pursue academic research in this field.In this regard, the technical specifications, material, fabric, decoration and composition specifications of the five garments on display in the Kars Archeology and Ethnography Museum were examined. According to the photographs and inventory information of twenty-nine traditional clothes, which were obtained from the inventory records but were in the process of conservation and restoration, the material, color, fabric, ornament detail and composition were chronologically examined and presented in a table. According to the table created with the data obtained from the museum, the percentage calculations of the prominent features were made, and the clothing statistics of the period were reached. This research has been added to the literature so that it can be a source for future generations. Science Code : 40611 Key Words : Kars, clothes, museum, traditionalclothes