البنية التكوينية لقصيدة (مليحة التكرار) وأسلوب الشيخ أحمد الرشيدي فيها
Malîhatü't-tekrar' adlı Kasidenin yapısı ve Şeyh Ahmet er-Reşidi'nin şiirindeki üslup
  1. Tez No: 741365
  2. Yazar: BASHAR MOHAMMED ALI ABDULHADI ELIAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LAITH MOTEI YAHIA ALAZAB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırma, tevhit (Tibyen ul-Envar) adlı kitabından (“Malîhatü't-tekrar ”adlı Kasidenin Yapısı ve Şeyh Ahmet er-Reşidi'nin Şiirindeki Üslup) başlıklı Kasidenin (Malîhatü't-tekrar) tez yapısının incelenmesi etrafında dönmektedir. Müellifin üslubu nazmından ve nesirinden sufi şiirin çatısı altındadır, kaside ise Şeyh Ahmet er-Reşidi'nin risalesinden bir parçasdır, ve kaside şeklinde yazılmıştır sonra ise mananın anlamını açıklamıştır. kitapının (H. 1181- M 1767) yazımını bitirmiştir. Amacı, irşat ve ihlasla kelime-i tevhid (La ilahe illallah) sözüyle hidâyet etmek, O'nun rızâsı doğrultusunda Allah'a yöneltmek, nefsin emirlerine karşı cihad etmek ve nefsin kötü arzularından sakındırmak, sürekli zikir ve kelime-i tevhidi (La ilahe illallah) dilde tekrar ettirmektir. Araştırmada, yapısal analitik yöntemi benimsemiştir. Birinci bölümde: yazarın hayatı. İkinci ve üçüncü bölümde, araştırma biçimlendirici şiirin yapısını yapısal yaklaşıma göre çeşitli yönlerden incelemeyi ele almıştır. Ritmik seviye, merfolojikyapısını, mübalağa üslubu, kasideyi oluşturan lügat terimleri ile tasavvuf edebiyatından ve tasavvuf şiirinden şiiri ele alan ve sınıflandıran çağrışımları ve güzellikleri ele alır. Dördüncü bölümde, araştırma dilbilgisi düzeyi ile anlamsal ve simgesel düzeyi ele almıştır, Ardından Malîhatü't-tekrar şiirine karşı çıkan şiir örneklerine değinilmiştir. Yapısal yaklaşım, edebi metnin yapısında yer alan unsurların ilişkilerini araştıran bir analizdir. Çalışmada, yazarın kasidesi, şiirinin ve nesirinin analizi ele alınmıştır. Yazarın üslubu, kelimelere özen göstererek eş anla ve kafiyeye bağlı ses renklendirme ile cümlelerin kurulumuyla ortaya çıkarmıştır. Çalışma, kasideyi analiz ederken, şairin şiirsel metnini oluştururken tekrarın önemine dair derin farkındalığını ortaya çıkrmıştır. Çeşitli üslup işlevleri yerine getiren imge ve anlamların kullanılmasında tekrarlanan telaffuzun ve biçimlerinin önemi hakkında, şairin (La ilahe illallah) zikrini ve anlamanın önemini vurgulama arzusunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The research revolves around the study of the compositional structure of the poem (Maliha al-Takreer) entitled (The Formative Structure of the poem Maliha al-Takrer and Style by Sheikh Ahmed al-Rashidi) from his book on monotheism (Tibayan al-Anwar fi hal Maliha al-Tarker) and the author's style that falls under Sufi poetry, taking advantage of its systems and prose, and the poem is part From the message of the author Sheikh Ahmed Al-Rashidi, it was written in the form of a poem, then he explained it and explained its meanings. The message was finished by his authorship in (1181 AH - 1767 AD) its goal is to guide to the word of monotheism (there is no god but God) sincerely and sincerely turning to God with what pleases Him and by striving against the self that is commanding in what it desires and avoid its intrigues, and the constant remembrance and repetition of the word monotheism (there is no god but God).The research adopted the analytical method and the descriptive methodin this study.The research dealt with the first chapter: the life of the author, In the second and the third chapter, the research dealt with the structure ofThe formative poem from several aspects and according to the structural approach: the rhythmic level, the morphological level, the rhetorical style and the significance of its vocabulary and lexical terms that formed the poem and the statement of its connotations and places of beauty in it, which are considered and classified from the literature of Sufism and Sufi poetry. In the fourth chapter, the research dealt with the grammatical level and the semantic and symbolic level, then I touched on samples of poems that opposed Maliha's poem of repetition, and the structural approach is an analysis that searches for the relationships of the elements involved in the structure of the literary text. The writer's style appears through taking care of the words and the installation of phrases and sentences without pretense or fabrication, characterized by vocal and musical coloring that depends on pairing and tandem and assonance. In analyzing the poem, the study revealed the poet's deep awareness of the importance of repetition in building his poetic text, and the importance of the repeated word and its formulas in employing images and meanings that perform various stylistic functions that reveal the poet's desire to emphasize the importance of mentioning (there is no god but God) and understanding its