البِنية الصَّوتيّة والمقطعيّة بين القرآن المكيّ والمدنيّ دراسة وصفية إحصائية
Medini ve Mekki sureleri arasindaki olan fonatik ve hece yapı farklılıkları
  1. Tez No: 1009323
  2. Yazar: KHADIJA MOHAMMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMED TAHA WAHBA RADWAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kur'ân vahyinin ses özelliklerini inceleyerek Mekkî ve Medenî metinleri ayırt eden kesin fonetik ölçütler ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda; harflerin çıkış yerleri (mahreçleri), ses özellikleri, ünlüler (vokaller) ve Kur'ân'ın Mekkî ve Medenî ayetlerindeki hece yapısı incelenmiştir. Çalışmada, Mekkî ve Medenî Kur'ân arasındaki farklar modern ve disiplinli bilimsel araçlarla tespit edilmiştir. Araştırma, Sa'd Maslûh'un tonlama ölçeği ile desteklenen betimleyici-istatistiksel bir yöntem benimsemiş; ayrıca Mann-Whitney, F-Test gibi çıkarımsal istatistik testleri kullanılarak seslerin dağılımındaki farklılıklar ölçülmüştür. Araştırmanın önemi, Kur'ân-ı Kerîm'in sesbilimsel belâgatine ilişkin özgün bir perspektif sunması ve metnin fonetik yapısının daha derinlikli biçimde anlaşılmasına katkıda bulunmasında temerküz etmektedir. Elde edilen bulgular özetle şu şekildedir: Genel istatistiksel veriler doğrultusunda, Mekkî metin kümesinde anlamlı düzeyde öne çıkan ünsüzler (ج، ق، ن) iken, Medenî metin kümesinde öne çıkan ünsüzler (ط، م، و) olarak tespit edilmiştir. Ünlülerden kısa ünlü fetha (a sesi) Mekkî metinlerin karakteristik özelliği iken, uzun ünlü /ā/ (wāw al-madd) ve kısa ünlü /u/ (ḍammah) Medenî metinlerde yaygındır. İstatistiksel testler, Mekkî bölümde (ظ، ث، خ، ز، ش، ص، ض، غ) gibi seslerde belirgin bir dağılım farklılığı olduğunu göstermiştir. Medenî bölümde ise rezonanslı (akıcı) ünsüzler ve üst ünlüler daha baskınken, Mekkî bölümde ötümlü patlayıcı (duraklı) sesler öne çıkmıştır. Ayrıca hece yapısında da dikkat çekici bir farklılaşma görülmüş; kapalı heceler Mekkî metinde daha fazla yer alırken, açık heceler Medenî metinde baskın olmuştur. Mekkî bölümü karakterize eden tüm ses kümeleri, Maslûh'un sınıflandırmasına göre“sert (güçlü) ses kümeleri”içinde yer almıştır. Sonuç itibarıyla bu bulgular, Mekkî ve Medenî metinler arasında hem niceliksel hem de niteliksel düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ayrışmanın mevcut olduğunu göstermekte; ayrıca her bir sûre ve ayetin, bağlamsal işlevine hizmet eden özgün bir fonetik örgüye sahip bulunduğunu teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, titled“ The Phonetic and Syllabic Structure of the Meccan and Medinan Qur'an”. This study aimed to establish precise phonetic criteria to distinguish between Meccan and Medinan Qur'anic texts by analysing articulation points, phonemes, vowels, and syllabic structure. A descriptive statistical methodology was employed, utilising Saad Maslouh's Melodic Scale and inferential tests (standard deviation, Mann-Whitney, F‑test) to measure variance in sound distribution between the two corpora. Key findings indicate that the consonants (ج, ق, ن) predominated in the Meccan corpus, while (ط, م, و) were more prevalent in the Medinan corpus. Regarding vowels, the short vowel /a/ (fatḥah) was characteristic of Meccan texts, whereas the long vowel /ā/ (wāw al-madd) and short vowel /u/ (ḍammah) were more common in Medinan texts. Syllabic structure also showed significant differentiation, with closed syllables more frequent in the Meccan corpus and open syllables dominating the Medinan corpus. Furthermore, the sound groups characterising the Meccan section corresponded to the“solid”sound groups in Maslouh's classification. These results provide a statistical reference confirming both quantitative and qualitative phonetic differentiation between Meccan and Medinan texts, underscoring that each sūrah and verse possesses distinct phonetic features aligned with its context.