İznik seramiklerinin mineralojik ve mikromorfolojik özellikleri
  1. Tez No: 23223
  2. Yazar: FATMA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAPUR SELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Osmanlı, Selçuklu ve Beylik dönemi seramik parçacıklarının mineralojik ve mikromorf olojik incelenmesiyle yapıldıkları dönemlerdeki üretim teknolojisi, fırınlanma sıcaklıkları, hammadde özellikleri araştırılarak yapılacak olan simülasvon çalışmalarına ışık tutmak amaçlanmıştır. iznik ve çevresinden toplanan çapları 3 ile 5 cm olan 11. ve 12. yüzyıl beylik dönemlerine ait 5 örnek, 16. ve 17. yüzyıllarına ait toplam 8 İznik örneği, 11. ve 12. Selçuklu dönemlerine ait toplam 5 örnek, 9. ve 10. yüzyıl olası, Şam işi, 9. yüzyıl Bizans, 16. yüzyıl Mercan Kırmızısı olmak üzere toplam 22 örneğin herbirinin incekesit çalışmaları FITZPATRICK (1980)' e, Mg doyurmaları da JACKSON (1975) 'e göre yapılmıştır. Ayrıca seçilmiş örneklerde Tarama Elekron Mikroskobu (SEM) ile morfolojik çalışmalarda yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalarda materyal olarak seçilen seramik parçalarının pişirilme sıcaklıkları 800-900'C olduğu saptanmıştır. Gözenek hacminin fazla, gözenek büyüklüğünün az olması fırınlamada ısının yavaş arttırılıp, aynı yavaşlıkta soğutulduğunu göstermektedir. Hammaddeye güçlendirici olarak kemik külü katılması volastonit oluşumunu ve kullanılan frit büyük olasılıkla sağlamlık yönünden iyi sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to cast light on future simulation works, through mineralogical and micromorphological studies of ceramic shards belonging to the Ottoman, seljuk and Emirate periods. The research also involves determination of production technologies. 5 samples ranging from 3 cm to 5 cm in diametre collected in and around Iznik from the 11 th and 12 th century emirate periods, 8 Iznik pieces of the 15 th and 17 th centuries, 5 pieces of the 11 th and 12 th century Seljukian period, one piece from the 9 th probably 10 th century of damascus make, one 9 th century Byzantine pieces altogther were studied individually in crosssections according to FITZPATRICK (1980) and their magnezium saturated clay minerals according to JACKSON (1975). In addition, furthermorphological work has been carried out on selected samples with SEM. In consequence it has been established that the furnacing temperature of the shards is 800-900 'C. The fack that high pore volume is and the uniform low pore size small indicates that furnacing temperature were slowly increased and decreased at equally gradual intenvals The use of bone ashes in the raw materials as a strenghthener resulted in the formation of wolastonite. It was probably frit mixed in the raw material that also provided product strenght.