Hemşirelik lisans öğrencilerinin akademisyenler ile aralarında algıladıkları güç mesafesi ve mizah tarzları ilişkisinin kariyer planları üzerine etkisi
The influences of perceived power distance and humor styles in the relationships between nursing undergraduate students and academics on the students' career plans
- Tez No: 741377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Güç ve güç ile ilişkilendirilmiş kavramlardan çağlar boyunca söz edilmiştir. Güç mesafesi kavramı ise, gücün eşitsiz dağılımının toplum veya organizasyon içerisinde kabul edilme düzeyi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırma, hemşirelik bölümünde 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören lisans öğrencilerinin, akademisyenler ile aralarında algıladıkları güç mesafesinin ve öğrencilerin mizah tarzları ilişkisinin kariyer planlamaları üzerine etkisini incelemek amacıyla tasarlanmış, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışmadır. Araştırma verileri, sosyodemografik veri formu,“Algılanan Güç Mesafesi Ölçeği”,“Mizah Tarzları Ölçeği”ve“Kariyer Geleceği”Ölçeğini içeren anket doğrultusunda elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini çevrimiçi anketi gönüllü dolduran 200 öğrenci oluşturmuştur. Elde edilen verilerin analiz aşamasında SPSS 25.0 (Statistical Packagefor Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. Araştırma verileri incelendiğinde; katılımcıların çoğunluğu 3. sınıf (%61), kadın (%77), kamu üniversitesinde okumakta (%74,5), hemşirelik fakültesinde eğitim görmekte (%56) ve herhangi bir işte çalışmamaktadır (%87). Öğrencilerin algıladıkları güç mesafesinde en yüksek puan ortalaması“gücü kabullenme (18,83±3,40)”alt boyutunda, en düşük puan ise“gücü meşrulaştırma (6,04±2,24)”alt boyutundadır. Öğrenci hemşirelerin algıladıkları mizah tarzları puan ortalaması en yüksek“katılımcı mizah (42,48±8,20)”alt boyutunda ve en düşük“saldırgan mizah (19,96±7,08)”alt boyutundadır. Ayrıca öğrencilerin kariyer uyumluluğu yüksek bulunmuştur. Olumlu mizah tarzı geliştiren öğrencilerde algılanan güç mesafesi daha düşük olmakla beraber, kariyer uyumluluğu ve kariyer iyimserliği daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca olumsuz mizah tarzına sahip öğrencilerin algıladıkları güç mesafesi yüksek olmakla birlikte, kariyer uyumluluğunun ve kariyer iyimserliğinin daha düşük olması, mizahın koruyucu faktör olarak yer aldığını göstermekte ve araştırma sorularını olumlu yönde desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Concepts associated with power and power have been mentioned throughout the ages. The concept of power distance, on the other hand, is the level of acceptance of the unequal distribution of power within the society or organization. This research is a descriptive and correlational study designed to investigate the effect of perceived power distance with academicians on the relationship between students' humor styles and career planning in the 3rd and 4th undergraduate of the nursing. The research data were obtained in accordance with the sociodemographic data form, the“Perceived Power Distance Scale”, the“Humor Styles Scale”and the“Career Future”Scale. The sample of the study consisted of 200 students who voluntarily filled out the online questionnaire. SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences) package program was used in the analysis of the obtained data.When the research data is examined; The majority of the participants are 3rd year (61%), female (77%), studying at a public university (74.5%), studying at the faculty of nursing (56%), and not working in any job (87%).The highest average score in the perceived power distance of the students is in the“accepting power (18,83±3,40)”sub-dimension, and the lowest score is in the“legitimizing power (6,04±2,24)”sub-dimension.The humor styles perceived by the student nurses are highest in the“participatory humor (42,48±8,20)”sub-dimension and the lowest in the“aggressive humor (19,96±7,08 )”sub-dimension.In addition, students' career adaptability was found to be high. Although perceived power distance was lower in students who developed positive humor style, career adaptability and career optimism were higher. In addition, although the perceived power distance of students with negative humor style is high, career adaptability and career optimism are lower, indicating that humor is a protective factor and positively supports the research questions.