Akademisyen hemşirelerin HPV enfeksiyonu ve aşılanmasına ilişkin sağlık inancı ve etkileyen faktörler
Health faith and affecting factors related to HPV infection and vaccination of academician nurses
- Tez No: 709407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, akademisyen hemşirelerin HPV enfeksiyonu ve aşılanmasına ilişkin sağlık inancı ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı nitelikte araştırma, kartopu örnekleme yöntemi ile sosyal paylaşım ağı üzerinden çevrim içi anket olarak paylaşılarak gönüllü akademisyen hemşireler çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmanın örneklem hesaplaması G Power 3.1 paket programı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi 0.5 etki büyüklüğü ve 0.80 güç ile 149 kişi olarak belirlenmiştir. Çalışma Türkiye'deki üniversitedelerde aktif çalışan 201 akademisyen hemşire ile 1 Ağustos- 1 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler, ilgili literatür doğrultusunda hazırlanmış olan demografik soru formu ve Human Papillomavirüs Enfeksiyonu ve Aşılamasına ilişkin Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (HPVA-SİMÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maximum, independent t testi, Anova testi, Kruskal Wallis testi, stuedent t testi ve spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların, HPVA-SİMÖ“yarar algısı”alt boyut puan ortalaması 9,05±2,01;“duyarlılık algısı”alt boyut puan ortalaması“5,45±1,49; ”ciddiyet algısı“ alt boyut puan ortalaması ”12,14±2,68;“engel algısı”alt boyut puan ortalaması 10,48±2,83 olarak bulunmuştur. Katılımcılardan evli olanların“engel algısı”nın daha düşük olduğu, geliri giderinden fazla olanların ise“yarar algısı”nın daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to determine the health beliefs and influencing factors of HPV infection and vaccination on academician nurses. It has been prepared descriptively and cross-sectionally. The descriptive research was shared as an online survey via the social network with snowball sampling method, and voluntary academic nurses were included in the study. The sample calculation of the study was made with the G Power 3.1 package program. The sample of the study was determined as 149 people with 0.5 effect size and 0.80 power. Studies in universities in Turkey was carried out with 201 active employees academics nurse. It was held between 1 August - 1 October 2020. The data were obtained using the demographic questionnaire prepared in line with the relevant literature and the Health Belief Model Scale for Human Papillomavirus Infection and Vaccination (HBMS-HPVV). Number, percentage, mean, standard deviation, median, minimum, maximum, independent t test, Anova test, Kruskal Wallis test, stuedent test and Spearman correlation analysis were used to evaluate the data. Participants HBMS-HPVV ''perception of benefit'' subscale mean score is 9,05 ± 2,01;“sensitivity perception ”subscale mean score“ 5,5 ± 1,49; ”seriousness perception“ mean score was 12,14 ± 2,68; ”perception of obstacle“ mean score was found to be 10,48 ± 2,83. It was found that the ”perception of obstacle“ of the married participants was lower, and the ”benefit perception“ of those whose income was higher than their expenditure. A statistically significant difference was found between the HPV vaccination status of the participants and the ”sensitivity perception“ and ”obstacle perception" sub-dimension mean scores.