Yoğun bakım hastalarında prone pozisyon kullanımının ventilatör modu, kan gazı ve ventilatör ilişkili pnömoni üzerine etkisi
The effect of prone posi̇ti̇on use on venti̇lator mode, blood gas and venti̇lator-associ̇ated pneumoni̇a in intensi̇ve care pati̇ents
  1. Tez No: 741384
  2. Yazar: BURCU DEDEOĞLU DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Deneysel nitelikte olan bu çalışmanın amacı, yoğun bakım hastalarında prone pozisyon kullanımının ventilator değerleri, kan gazı ve ventilatör ilişkili pnömoni üzerine etkisi incelendi. Çalışmaya Haziran 2021 – Ocak 2022 tarihleri arasında iki özel hastanenin yoğun bakım ünitelerinde yatan ve mekanik ventilasyon desteği alan 40 deney, 40 kontrol grubunda olmak üzere toplam 80 hasta alındı. Prone pozisyon (PP) verilen ve verilmeyen gruplar karşılaştırılarak pozisyon verilmeden hemen önce, verildiği sırada ve hastalar supine pozisyona tekrar getirildikten sonra mekanik ventilator değerleri, arteryel kan gazları ve ventilatör ilişkili pnömoni durumları değerlendirilerek en az 5 en fazla 10 gün takip edildi. Veriler, Hasta Tanıtım Formu ve kanıta dayalı rehberler doğrultusunda hazırlanan 'Hasta İzlem Çizelgeleri', 'Klinik Pulmoner Enfeksiyon Skoru', 'Braden Basınç Yarası Risk Değerlendirme' ve 'Ramsey Sedasyon Skalası' kullanılarak toplandı. Ayrıca hastaların yaşam bulguları, kültür sonuçları ve kan gazı analizleri yapıldı. İstatistiksel analizler 'NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA)' programı kullanılarak yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde 'tanımlayıcı istatistikler, parametrik ve non parametrik testler' kullanıldı. İstatiksel anlamlılık düzeyi 'p
Özet (Çeviri)
The aim of this experimental study was to investigate the effect of prone position use on ventilator values, blood gas and ventilator-associated pneumonia in intensive care unit patients. Between June 2021 and January 2022, 40 trials and 40 kontrol patients were included in the intensive care units of two private hospitals and received mechanical ventilation support. The mechanical ventilator values, arterial blood gases and ventilator-related pneumonia conditions were evaluated and followed for at least 5 to 10 days just before the position was given by comparing the prone position (PP) and the patients were brought back into the supine position. The data were collected using 'Patient Follow-up Charts', 'Clinical Pulmonary Infection Score', 'Braden Pressure Half Risk Assessment' and 'Ramsey Sedation Scale' prepared in line with patient introduction form and evidence-based guidelines. In addition, life findings, cultural results and blood gas analyses were performed. Statistical analysis was performed using the 'NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA)' program. 'Descriptive statistics, parametric and nonparametric tests' were used to evaluate the data. The level of statistical signiation was considered 'p