Aladağlar ve Bolkar Dağları'nın çığ duyarlılıklarının haritalanması
Mapping of avalanche based disaster susceptibilities of the Aladağlar and Bolkar Mountains
- Tez No: 771477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez kapsamında, Toros Dağları'nın Niğde, Kayseri, Adana, Konya ve Mersin illeri sınırları içerisinde kalan ve çığ olaylarının meydana geldiği Aladağlar ve Bolkar Dağları çalışma alanları olarak belirlenmiştir. Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yardımı ile sayısal yükseklik modelleri (SYM) elde edilmiş ve eğim, bakı ve eğrilik verileri ile CORINE veri tabanından elde edilen bitki örtüsünü içeren parametre haritaları üretilmiştir. Bu parametre haritaları ile çalışma alanlarının özelliklerine filtreleme işlemi tabi tutulmuştur. İkinci aşamada ise duyarlılık analizleri yapılmıştır. SYM ve çığ kaynak alanları parametre olarak kullanılarak CONEFALL yazılımı aracılığıyla üç farklı yayılım zonu belirlenmiştir. Haritalardan elde edilen bulgulara göre Aladağlar ve Bolkar Dağları'nda çığ potansiyelleri farklılık göstermiştir. İki dağ kütlesinin özellikle tektonik kontrollü farklı jeolojik özellikleri göstermesinin bu farklılıkta önemli bir etken olduğu düşünülmektedir. Üretilen bu haritaların, Aladağlar ve Bolkar Dağları'nın mevcut tırmanış rotalarının revize edilerek daha güvenli hale getirilmeleri için önemli bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, Aladağlar and Bolkar Mountains, which are within the borders of Niğde, Kayseri, Adana, Konya and Mersin provinces of the Toros Mountains and where avalanche events occur, were determined as the study areas. The study was carried out in two stages. In the first stage, digital elevation models (DEM) were obtained with the help of Geographic Information Systems (GIS) and parameter maps including slope, aspect and curvature data and vegetation obtained from CORINE database were produced. With these parameter maps, the properties of the study area were filtered. In the second stage, sensitivity analyses were performed. Using DEM and avalanche source areas as parameters, three different propagation zones were determined by the CONEFALL software. According to the findings obtained from the maps, avalanche potentials in Aladağlar and Bolkar Mountains differed. The fact that the two mountain masses show different geological features, especially with tectonic control, is thought to be an important factor in this difference. It is thought that these produced maps will be an important resource for the revision of the existing climbing routes of Aladağlar and Bolkar Mountains and making them safer.