Ciddi oyun simülasyon yöntemi ile verilen yenidoğan resüsitasyonu eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin bilgi, beceri, memnuniyet ve kendine güven düzeyine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of neonatal resuscitation training based on serious game simulation method on nursing students' knowledge, skills, satisfaction and self-confidence level: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 741387
  2. Yazar: SÜREYYA SARVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu araştırma, ciddi oyun simülasyonu entegre edilerek verilen yenidoğan resüsitasyon eğitiminin, hemşirelik öğrencilerinin yenidoğan resüsitasyonu ile ilgili bilgi, beceri, eğitimden memnuniyet ve öğrenmede kendine güven düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma randomize kontrollü, ön-test son-test tasarımlı ve tek kör bir çalışmadır. Araştırma, Eylül 2019-Ocak 2021 tarihleri arasında, Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi üçüncü sınıfa devam eden 90 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler basit randomizasyon yöntemi ile girişim (n=45) ve kontrol (n=45) grubuna ayrılmıştır. Yenidoğan resüsitasyon algoritmasına temellendirilerek hazırlanmış olan eğitim programında yenidoğan resüsitasyonu ciddi oyun simülasyonu yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında“Birey Tanıtım Formu”,“Yenidoğan Resüsitasyon Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu”,“Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği”ve“Yenidoğan Resüsitasyon Beceri Düzeyi Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted with the objective of determining the impact of integrating serious game simulation to neonatal resuscitation training on the neonatal resuscitation related knowledge, skills, satisfaction from training and self confidence in learning of nursing students. Method: The study is a randomized controlled, pre-test post-test designed and single blind study. This study was conducted on 90 students third grade of Akdeniz University Nursing Faculty, between September 2019 and January 2021. The students were allocated with simple randomization method to intervention (n=45) and control (n=45) groups. The training program prepared on the basis of neonatal resuscitation algorithm used neonatal resuscitation serious game simulation method. For data collection,“Individual Identification Form”,“Neonatal Resuscitation Knowledge Level Evaluation Form”,“Student Satisfaction and Self Confidence in Learning Scale”and“Neonatal Resuscitation Skills level Evaluation Form”were utilized. The data were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program.