Okulların gürültü kaynağı olarak çevreye olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the schools impact of on the noise pollution
  1. Tez No: 741388
  2. Yazar: HASAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU YALVAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Gürültü son yıllarda etkisini arttıran önemli bir çevre kirliliğidir. Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde (ÇGDYY) okullar gürültüye hassas alanlar olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte eğitim öğretimin yapıldığı dönemlerde okulların ayrıca bir gürültü kaynağı olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmada gürültü kaynağı olarak okulların çevresel gürültüye olan katkısı araştırılmıştır. Çalışma alanı olarak Mersin İli Mezitli İlçesinde öğrenci sayısı birbirine yakın olan Viranşehir 75. Yıl Ortaokulu ve Faris Kokulu İlköğretim Okulu seçilmiştir. Her iki okulda da ana bina girişinin 5 m ilerisi merkez olarak seçilmiştir. Merkezden itibaren çizilen 20, 40, 60, 80 ve 100 m çapındaki daireler üzerinde gürültü ölçümleri yapılmıştır. Okulun kapalı olduğu resmi tatil ve hafta sonları yapılan gürültü ölçümleri arka plan kabul edilmiştir. Her iki okulda arka plan dâhil olmak üzere giriş, çıkış ve teneffüs saatlerinde 10 dk süre ile toplam 184 ölçüm yapılmıştır. Çalışmada SL-4033SD ve SVANTEK 957 gürültü ölçüm cihazları kullanılmıştır. Ölçüm noktalarının ve koordinatlarının belirlenmesinde NetCAD ve AutoCAD programları kullanılmıştır. Elde edilen gürültü ölçüm verileriyle ArcGIS yazılımının ara yüzü olan ArcMAP kullanılarak gürültü haritaları oluşturulmuştur. En küçük gürültü Viranşehir 75. Yıl Ortaokulu'nda saat 08.10'da 47,1 dB(A) olarak ölçülen arka plan gürültüsüdür. En büyük gürültü ise yine Viranşehir 75. Yıl Ortaokulu'nda saat 10.40'da 83,4 dB(A) ölçülmüştür. ÇGDYY 'de Kara Yolu Çevresel Gürültü Sınır Değerleri Gürültüye hassas kullanım alanları olarak eğitim kurumlarının bulunduğu yerlerde sınır değer gürültü seviyesi 60 dB(A) olarak verilmiştir. WHO Toplum Gürültü Kılavuzunda açık alanlarda sınır değer 55 dB(A) verilmiştir. Viranşehir 75. Yıl Ortaokulu arka plan gürültü ortalaması 51,2 dB(A), Faris Kokulu İlköğretim Okulu arka plan gürültü ortalaması ise 50,0 dB(A) bulunmuştur. Viranşehir 75. Yıl Ortaokulu ve Faris Kokulu İlköğretim Okulunun başlangıç noktasından itibaren 20 m uzaklıktaki gürültü ortalaması sırasıyla giriş saatinde 66,8 dB(A), 69,6 dB(A), teneffüste 69,9 dB(A), 73,9 dB(A) ve çıkışta 68,9 dB(A), 74,2 dB(A) bulunmuştur. Sonuç olarak ÇGDYY'de gürültüye hassas alan olarak verilen okullarda giriş, orta teneffüs ve çıkış saatlerinde öğrenci, öğretmen, veli, çalışanlar, okul servisleri ve özel araç yoğunluğundan kaynaklanan gürültünün çevredeki konutlara, yaşam alanlarına, sosyal tesislere (park vb.) ve kişilere olumsuz etkisi olduğu bulunmuştur. Okullarda gürültünün eğitim ve öğrenme üzerine olumsuz etkileri kanıtlandığı gibi 60 dB(A)'dan fazla gürültünün insan sağlığını kötü etkilediği de yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Çalışmanın yapıldığı okulların çevresel gürültü üzerine katkısı olduğu bulunmuştur. Okullarda gürültünün en büyük olduğu saatlerde gürültü azaltıcı önlemlerin alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Noise is serious environmental pollution that impact has increased n recent years. Schools are defined as noise-sensitive areas in the Regulation on the Evaluation and Management of Environmental Noise (ÇGDYY). However, it was observed that schools were also a source of noise during the periods of education. In this study, the contribution of schools to the environment as a noise source was investigated. Viransehir 75. Yıl Secondary School and Faris Kokulu Elementary School, which are close to each other in Mersin Province Mezitli District, were selected as the study area. In both schools, 5 m ahead of the main building entrance was chosen as the center. Noise measurements were made on circles of 20, 40, 60, 80, and 100 m diameters drawn from the center. Noise measurements made on public holidays and weekends when the school is closed are considered as background. In both schools, a total of 184 measurements were made for 10 minutes at the entrance, exit, and break times, including the background. SL-4033SD and SVANTEK 957 noise measuring devices were used in the study. NetCAD and AutoCAD programs were used to determine the measurement points and their coordinates. Noise maps were created using ArcMAP, the interface of ArcGIS software, with the obtained noise measurement data. The smallest noise is the background noise measured at 08.10 at the Viranşehir 75. Yıl Secondary School as 47.1 dB(A). The biggest noise was measured 83.4 dB(A) at 10.40 in Viranşehir 75. Yıl Secondary School. Land Road Environmental Noise Limit Values in ÇGDYY, where the educational institutions are located as noise-sensitive usage areas, the limit value noise level is given as 60 dB(A). In the WHO Community Noise Guide, the limit value of 55 dB(A) is given in open areas. The mean background noise of Viranşehir 75. Yıl Secondary School was 51.2 dB(A), and the background noise average of Faris Kokulu Primary School was 50.0 dB. The average noise of Viranşehir 75. Yıl Secondary School and Faris Kokulu Elementary School at a distance of 20 m from the starting point was 66.8 dB(A) at entrance time, 69.6 dB(A), 69.9 dB(A) at the break, 73.9 dB(A), and 68.9 dB(A) at the exit, 74, respectively. As a result, the noise caused by students, teachers, parents, employees, etc., school buses, and private vehicle density in schools given as noise-sensitive areas in ÇGDYY is It has been found to harm people. As a result, the noise caused by students, teachers, parents, employees, etc., school buses, and private vehicle density in schools given as noise-sensitive areas in ÇGDYY is It has been found to harm people. As evidenced by the negative effects of noise on education and learning in schools, it has been proven by the studies conducted that the noise of more than 60 dB(A) adversely affects human health. It was found that the schools where the study was conducted contributed to environmental noise. It is recommended to take noise reduction measures during the peak hours in schools.