Kimyasal moleküllerin kemik iliği kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin adipositlere farklılaştırılmasındaki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of chemical molecules on the differentiation of bone marrow deri̇ved mesenchymal stem cells to adipocytes
- Tez No: 741391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYYUB EBRAHIMI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kök hücre kaderinin, küçük kimyasal moleküller ile hedefe dayalı manipülasyonları, hem kök hücre biyolojisine yeni bakış açıları sağlar hem de kök hücreleri ile yapılan teröpatik yaklaşımların gelişmesine katkı sağlar. Küçük kimyasal moleküller, hücre sinyalleri ve mekanizmalarını hedefleyen, kök hücre kaderinde rol oynayan regülatörleridir. Bu tez çalışmasında sıçan kemik iliği kaynaklı hücrelerin, adiposit hücrelerin farklılaşmasında kullanılan geleneksel yöntemlerin veriminin artırılması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda yapılan çalışmada, sıçan kemik iliği kaynaklı kök hücrelerin adipositlere farklılaşmasının verimli bir şekilde yönlendirmesinde etkili olabilecek küçük kimyasal moleküller in vitro ortamda hücrelere uygulandı. Daha sonra adipositlere özgü gen ifadesi ekspresyonu analiz edildi. Sonuçlar incelendiğinde Forskolin, CHIR99021, SGC0946 kimyasallarının uygulandığı hücreler, kontrol ve diğer kimyasalların uygulandığı hücrelere göre adiposit farklılaşmasında önemli olan genlerin ifadesinde artış gözlendi. Elde edilen veriler, yapılan çalışmanın konunun daha iyi anlaşılması için bazı tamamlayıcı çalışmalar yapılması ve adipositlere farklılaşmasında verimin farklı türlerde de etkili olması durumunda rejeneratif tıp için terapötik ajan olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Target-based manipulations of the stem cell fate with small chemical molecules both provide new insights into stem cell biology and contribute to the development of therapeutic approaches with stem cells. Small chemical molecules are regulators that target cell signals and mechanisms and play a role in stem cell fate. This thesis, it is aimed to increase the efficiency of traditional methods used in the differentiation of rat bone marrow-derived cells and adipocyte cells. In this study, small chemical molecules that can be effective in directing the differentiation of rat bone marrow-derived stem cells into adipocytes were applied to the cells in vitro. In the next step, adipocytes specific gene expression profiles were analyzed. When the results were examined, an increase was observed in the gene expression of genes that are important in adipocyte differentiation of the cells treated with Forskolin, CHIR99021, SGC0946 chemicals compared to the untreated negative control group. It is thought that the obtained data can be used as a therapeutic agent for regenerative medicine, if some complementary studies are conducted to better understand the subject of the study and if the yield is effective in different species in differentiation to adipocytes.