Ömer Çelik'in Hakk'ın Daveti adlı tefsîri'nin işârî yönden incelenmesi
Study of Omer Celik's commentary named Hakkin Daveti in terms of ishari
- Tez No: 741405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kur'an-ı Kerim üzerine yapılan_anlama ve yorumlama faaliyetleri, tefsir ilminin oluşmasına ve_gelişmesine imkân sağlamaktadır. Bu anlama faaliyetleri, önce rivayet tefsirini devamında da dirayet tefsirini meydana getirmiştir. Bununla beraber_metodolojik açıdan direyet tefsiri içerisinde görülen;_ancak bir kısım müelliflerin ayrı bir kategoride_değerlendirdiği, kalbî ve subjektifbbakış açılarını yansıtan işârî tefsir yöntemi de zamanla oluşmuştur. İşârî tefsir yönteminin çıkış noktasını, Kur'an'ın bir zâhirî bir de bâtınî yönünün varlığı hakkındaki inanç oluşturmaktadır. Ayetlerin zâhir manası denildiği vakit Arapça lafızlarından anlaşılan şeyler, bâtın anlamı denildiği vakitse lafız ve terkiplerin ötesinde bulunan derin ve çok boyutlu anlamlar kastedilmektedir. Bu alana ilgi duyan müfessirler kendilerine özgü yöntemlerle bu sahada tefsirler yazmışlardır. Âlimler nezdinde ayetlerin zâhirî anlamına ters düşmeyen tefsirler kabul edilirken, dine aykırı yorumlar kabul edilmemiştir. Dolayısıyla işârî tefsirin makbul sayılabilmesi için bir takım şartlara riayet etmesi gerekmektedir.“Hakk'ın Dâveti Kur'an-ı Kerîm Meâli ve Tefsir”adlı tefsir, aslında işârî bir tefsir değildir. Eserde farklı tefsir yöntemleri kullanılmakta, bununla birlikte ayetlerin işârî tefsirinin de yapıldığı görülmektedir. Çalışmamızda, Ömer Çelik'in işârî yorumlarından bazı örnekler verilerek müfessirin işârî tefsir yöntemi incelenmiştir. Müellif, işârî usulle te'vil yaparken kalbe doğan hikmetleri söylemekte, ayetteki işâretlere vurgu yapmakta, kelimeleri ya da kavramları açıklarken derin manaları ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding and interpretation activities on the Qur'an allowed the formation and development of the science of tafsir. These comprehension activities first generated the tafsir of narration and then the interpretation (dirayet) of tafsir. In addition to this, the ishari tafsir method, which is seen in the direyat commentary from a methodological point of view, which is evaluated in a separate category by some authors, reflecting the heart and subjective point of view, has also formed ishari tafsir. The starting point of the Ishari tafsir method was the belief about the existence of both an external and an internal aspect of the Qur'an. While the apparent meaning of the verses is mentioned, what is understood from the Arabic words is meant and when the meaning of esoteric is mentioned, it means deep and multidimensional meanings beyond words and compositions. The commentators who wrote the relevant works wrote commentaries in this field with their own methods. While interpretations that do not contradict the apparent meaning of the verses are accepted by scholars, interpretations against religion are not accepted. Therefore, it is necessary to comply with a number of conditions in the interpretation of isârî tafsir. The tafsir called“ Hakk'ın Dâveti Kur'an-ı Kerîm Meâli ve Tefsir ”is not actually an ishari interpretation (tafsir ). Different tafsir methods are used in the work, and it is seen that the ishari tavsir of the verses were also done. In our study, some examples of Ömer Çelik's isârî tafsir were given and the ishari tafsir method of the tafsir was examined. While the author is interpreting with the ishari method, he tells the wisdoms that arise from the heart, emphasizes the signs in the verse, and expresses deep meanings when explaining words or concepts.