Görsel sanatlar dersinde istasyon tekniğinin öğrencilerin başarı ve yaratıcılıklarına etkisi
The effect of station technique in visual arts course on students success and creativity
  1. Tez No: 741404
  2. Yazar: ENİSE TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA ERASLAN TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada görsel sanatlar dersinde istasyon tekniğinin öğrencilerin başarı ve yaratıcılıklarını olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada öntest sontest kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. Başarı testi ve yaratıcılık testi öntest-sontest olarak uygulanmıştır. Yedi maddeden oluşan araştırma sorularına yönelik olarak elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. İstasyon tekniğinin öğrencilerin başarı ve yaratıcılıklarına olumlu etki bıraktığı ve başarı ve yaratıcılıklarında artış sağlandığı tespit edilmiştir. Ayrıca istasyon tekniği ile işlenen dersler daha eğlenceli geçtiği için derse olan ilgilerini arttırmıştır. Araştırmanın sonucunda istasyon tekniğinin görsel sanatlar dersinde öğrencilerin başarı ve yaratıcılıklarına olumlu yönde etkilediği görülmüştür. İstasyon tekniğinin görsel sanatlar dersi için uygun olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the effect of station technique on students' success and creativity in visual arts lesson. Experimental model with pretest posttest control group was used in the research. Achievement test and creativity test were applied as pretest-posttest. The findings for 7 research questions were examined. Findings were obtained with SPSS data. It was determined that the station technique had a positive effect on the success and creativity of the students and increased their success and creativity. In addition, since the lessons taught with the station technique were more fun, they increased their interest in the lesson. As a result of the research, it was seen that the station technique had a positive effect on the success and creativity of the students in the visual arts course.It was concluded that the station technique is suitable for the visual arts lesson.