Betona ankrajlanmış çelik bulonların kesme performansının deneysel itme-kesme testi ile belirlenmesi
An experimental study on determination of shear performance of anchor bolts by push-shear test
  1. Tez No: 741410
  2. Yazar: ZÜLFİYE ARIÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Genel olarak betonarme yapılarda büyük gerilmeler kolon-kiriş birleşim bölgelerinde meydana geldiği bilinmektedir. Yapım aşamasında kolon-kiriş birleşim bölgelerindeki etriyelerin sıklaştırılmaması ve betonun iyi yerleştirilememesi nedeniyle, mevcut yapıların büyük çoğunluğunda olası depremde mafsallaşma ve erken göçmeler çerçevenin en zayıf halkası olan bu bölgelerde gözlenmektedir. Eğilme momentine bağlı en büyük gerilimlerin betonarme (RFC) yapıların kolon-kiriş bağlantı alanlarında meydana geldiği bilinmektedir. Mevcut betonarme binalarda başarısızlık genellikle yetersiz etriye sıklaştırması ve betonun inşaat aşamasında yanlış yerleştirilmesi nedeniyle kolon-kiriş birleşim alanlarında meydana gelmektedir.Bu nedenle, kolon-kiriş bağlantı alanlarının ve yetersiz yük taşıma kapasitesine sahip yapısal elemanların güçlendirilmesi gerekmektedir. Betonarme yapısının depreme karşı güçlendirilmesi, yapısal elemanların taşıma kapasitesinin çeşitli yöntemlerle yeterli taşıma gücüne yükseltilmesiyle mümkündür. Kolon ve kirişlerin betonarme ile kaplanması, mevcut duvarların perde duvarlarla değiştirilmesi ve mevcut yapı elemanlarının lifli polimerler, çelik saclar ve yapısal çelik profiller kullanılarak kaplanması yaygın olarak kullanılan genel güçlendirme yöntemleridir. Bahsedilen tüm bu yöntemler binanın yapısal ve yapısal olmayan elemanlarında hasara neden olabilir, binanın toplam ağırlığını artırabilir, bina sakinlerini rahatsız edebilir, uzun zaman alabilir ve yüksek maliyet gerektirebilir. Bu çalışmada, betonarme ve yığma yapıların farklılaştırılmasında düzlem ek perde duvarları veya çelik etriyelerin eklenmesi ile itme-kesme testi kullanılarak ankraj derinliği ve beton mukavemetine bağlı olarak çelik ankraj bulonların kesme performansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, çeşitli beton mukavemetleri ve ankraj derinliklerine sahip 15x15x15 cm küp numuneler hazırlanmış ve itme testi kullanılarak kesme performansları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In general, in the reinforced concrete structures, the big stresses are the options in the column-beam junction areas. The fact that the majority of existing structures are articulated and early migrations in the possible earthquake, In the colors where reinforced concrete (RFC) structures occur in column-beam connection. In existing reinforced concrete buildings, it occurs due to insufficient stirrup condensation due to previous failure and column-beam joining due to incorrect placement of concrete during the construction phase. This connection, column-beam connection areas and structural elements with insufficient load carrying capacity should be reinforced. Strengthening the RFC structure against earthquakes is possible by increasing the bearing capacity of structural members to sufficient bearing capacity by various methods. Common reinforcement methods are covering the beams and columns with reinforced concrete, replacing existing walls with curtain walls, and covering existing building elements using fibrous polymers, steel sheets and structural steel profiles. All these methods mentioned can cause damage to the structural and non-structural elements of the building, increase the total weight of the building, disturb residents, take a long time and require high costs. In this study, it is aimed to determine the shear performance of steel anchor bolts depending on the anchor depth and concrete strength by using plane additional curtain walls or steel brackets in the differentiation of reinforced concrete and masonry structures. common reinforcement methods. For this purpose, 15x15x15 cm cube samples with various concrete strengths and anchorage depths were prepared and cutting performances were determined by using a push test.