Multiple fov mr fluoroscopy
Çoklu fov mr floroskopisi
- Tez No: 741416
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Bioengineering, Engineering Sciences, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Johns Hopkins University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, çoklu alıcı kanallarında çoklu FOV görüntülemeye izin veren manyetik rezonans görüntüleme için yeni bir gerçek zamanlı görüntüleme ve görselleştirme tekniği sunulmaktadır. Girişimsel prosedürler sırasında kılavuz tellerin ve kateterlerin dinamik bir yol haritasına yerleştirilmesinin gerçek zamanlı görüntülenmesini sağlamak için çevrimiçi olarak uygulandı. Döngüsüz kateter anteni, MR sinyal alımı için kullanılan elektriksel olarak aktif bir intravasküler probdur. Duyarlılık çapı dahilinde kateter ve çevredeki yapıların parlak sinyal olarak göründüğü projeksiyon görüntüleri sağlar. Ortaya çıkan görüntülerin basitliği, görüntüleme süresini azaltmak için çok dar FOV görüntülemeye izin verir. Bir MR darbesi ile uyarmayı, mevcut dört alıcı kanalı üzerinden özdeş veri toplama takip eder. Stratejimiz, çok yüksek bir kare hızı sağlamak için kılavuz tel veya kateter verilerini toplayan MR alıcı kanallarında çok dar FOV görüntüleri elde etmektir; ve dinamik, sık güncellenen bir yol haritası sağlamak için standart görüntüleme yüzey bobinlerinden anatomik veriler toplayan alıcı kanallarından büyük FOV görüntüleri oluşturmaktır. Hızlı gradyan-yankı darbe dizisi, k-alanı verilerini veri toplanması esnasında yarım, çeyrek veya 2^(-n) FOV görüntülerin oluşturulmasını mümkün kılacak şekilde yarı-bit-ters sırada elde etmek için değiştirildi. Küçük k-uzay çizgileri kümeleri doğrusal olarak elde edilir ve sonraki kümelerle serpiştirilir. Ham veriler, bu tür her bir setin alınmasından sonra doğrudan MR tarayıcıya bağlı bir iş istasyonuna otomatik olarak aktarılır. Her kanal daha sonra farklı görüş alanlarında ve kare hızlarında bağımsız olarak yeniden oluşturulur ve daha sonra görüntülenmek üzere birleştirilir. Uzamsal ve zamansal çözünürlük ve dar FOV görüntüsünün açılması gerekip gerekmediği gibi parametreler üzerinde kontrole izin vermek için bir grafik kullanıcı arayüzü yazılmıştır. Kullanıcı arayüzü ayrıca kanalların bir alt kümesini görüntüleme, renk kodlaması, olumsuzlama ve ayrıca bağımsız kontrast ve parlaklık kontrolleri gibi görüntüleme parametrelerinin kontrolunu sağlar. Bu yeni teknik, çok dar FOV görüntülemeye sahip bir kateter veya kılavuz tel kanalı için 25 kare/saniyeye kadar çok yüksek kare hızları ile güvenilir ve sağlam MR rehberliği sağlarken, yol haritası kanalları genellikle büyük bir FOV görüntüsü için yeterli veri geldiğinde genellikle 1-2 kare/saniyede güncellenir. Tez komitesi üyeleri Ergin Atalar, Andrew Derbyshire ve Elliot McVeigh'dir.
Özet (Çeviri)
In this work, a novel real-time imaging and visualization technique for magnetic resonance imaging that allows multiple FOV imaging on multiple receiver channels is presented. It was implemented online to provide real-time visualization of the placement of guidewires and catheters on a dynamic roadmap, during interventional procedures. The loopless catheter antenna is an electrically active intravascular probe used for MR signal reception. It provides projection images where the catheter and surrounding structures within its diameter of sensitivity appear as bright signal. The simplicity of the resulting images allows very narrow FOV imaging to decrease imaging time. Excitation with an MR pulse is followed by identical data acquisition over four available receiver channels. Our strategy is to acquire very narrow FOV images on the MR receiver channels that collect guidewire or catheter data to provide a very high frame rate; and to form large FOV images from receiver channels that collect anatomical data from standard imaging surface coils to provide a dynamic, frequently updated roadmap. The fast gradient-echo pulse sequence was modified to acquire k-space data in a semi-bit-reversed order, such that reconstruction of half, quarter, or 2^(-n) FOV images is possible during acquisition. Small sets of k-space lines are acquired linearly, and interleaved with subsequent sets. Raw data are automatically transferred to a workstation directly connected to the MR scanner after acquisition of each such set. Each channel is then reconstructed independently at different fields-of-view, and frame rates, and later combined for display. A graphical user interface was written to allow control over reconstruction parameters, such as the spatial and temporal resolution, and whether the narrow FOV image needs to be unwrapped. The user interface also provides control over display parameters, such as viewing a subset of the channels, color-coding, negation, as well as independent contrast and brightness controls. This new technique provides reliable and robust MR guidance with very high frame rates up to 25 frames/second for a catheter or guidewire channel with very narrow FOV imaging, while roadmap channels are frequently updated once enough data for a large FOV image arrives, usually 1-2 frames/second. Thesis committee members were Ergin Atalar, Andrew Derbyshire, and Elliot McVeigh.