Multipl sklerozlu hastalarda difüzyon tensör görüntüleme ve fiber traktografi uygulaması
Diffusion tensor imaging and fiber tractography in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 739351
  2. Yazar: DEFNE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ALBAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroradyoloji Bilim Dalı
Özet
ÖZET Relapsing-Remitting Multipl Sklerozlu (RRMS) Hastalarda EDSS (Genişletilmiş Özürlülük Durum Skalası) Skoru ile Kapsüla İnternadaki Difüzyon Tensör Görüntüleme (DTG) Parametreleri Arasındaki İlişkinin Araştırılması AMAÇ: Biz bu çalışmada Relapsing-Remitting Multipl Sklerozlu (RRMS) hastalarda Difüzyon Tensör Görüntüleme (DTG) ve Fiber Traktografi (FT) yöntemi ile kapsüla interna tutulumununun klinik skorlama ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. MATERYAL VE METOD: Bu çalışmaya klinik olarak kesin MS tanısı almış 37 hastayı ve aynı sayıda kontrol grubunu dahil ettik. Her iki grupta da hastaların 24'ü kadın,13'ü erkek, yaş aralığı 19-56 yaş idi. Hastaların ortalama yaş±standart deviasyonları hasta grubu için 33.5±9.55 yaş, kontrol grubu için 31.11±9.88 yaş idi. Bütün hastalar Relapsing-Remitting MS (RRMS) formuna sahipti. Çalışmaya spinal kord tutulumu olmaksızın yalnızca kraniyal tutulumu olan MS hastaları alındı. Bütün hastalara klinik skorlama için uzman bir nörolog tarafından EDSS (Genişletilmiş Özürlülük Durum Skalası) uygulandı. Kontrol grubu MR bölümüne nörolojik semptomlar dışında başka nedenlerle Manyetik Rezonans (MR) çektirmeye gelen (örn. diz, batın MR) hastalardan seçildi. Kontrol grubunun da nörolojik muayeneleri ve eş zamanlı olarak konvansiyonel MR ve DTG'leri çekildi. Bütün olgulara 1.5 T (Philips Achieva) MRG cihazı ile sekiz kanallı kafa koili kullanılarak konvansiyonel sekanslar ve Difüzyon tensör sekansı uygulandı. Difüzyon tensör sekansı single shot spin eko eko planar görüntüleme ile elde edildi. Kullanılan parametreler TR=1000 ms, TE=70 ms, tüm beyni kapsayan 2 mm'lik kesintisiz aksiyel görüntü, FOV 224 mm, matrix 128x128 idi. Pik difüzyon gradyan olarak b değeri 1000 s/mm² ile difüzyon gradyanlar 14 tane farklı yönde uygulandı. Difüzyon tensör görüntüleme verilerinden, fraksiyonel anizotropi (FA) ve görünür difüzyon katsayısı (ADC) haritaları elde edildi. Bu haritalardan bir radyolog tarafından bilateral kapsüla interna'ların anterior, genu, posterior ve tamamından olmak üzere ROI (ilgi alanı) yöntemi kullanılarak FA ve ADC değerleri ölçüldü. FA ve ADC değerlerinin hastalığın tanısı, EDSS skorları ve hastalık süresi ile ilişkisinin değerlendirilmesinde istatistiksel analiz için tekrarlayan ölçümlerde ANOVA analizi kullanıldı (yaş ve cinsiyet de eş değişken faktörler olarak analizimize dahil edildi). TARTIŞMA: Biz bu çalışma sonucunda EDSS skorları ile FA ve ADC değerleri arasında güçlü pozitif korelasyon olduğunu gözlemledik. RRMS hastalarında kontrol grubu ile karşılaştırıldığında her iki taraftaki FA değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş saptandı (sağ ve sol FA değerleri için p değeri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship Between the Internal Capsule DTI Parameters and Expanded Disability Status Scale (EDSS) in Relapsing-Remitting Multiple Sclerosis (RRMS) Patients PURPOSE Our objective in this study is to evaluate the internal capsule involvement and its relevance to clinical scoring in patients with Relapsing-Remitting Multiple Sclerosis (RRMS). MATERIALS & METHODS We analyzed 37 patients with definitive diagnosis of MS (13 men, 24 women; mean age ± standard deviation: 33.5±9.55 years; age range: 19-56 years) and 37 gender-matched with the same age range control subjects (13 men,24 women; mean age ± standard deviation: 31.11±9.88). All patients had relapsing-remitting form of the disease. The inclusion criterion was definitive diagnosis of MS only with characteristic cranial MRI findings without the spinal cord involvement. Clinical scoring is performed by a neurologist based on the Expanded Disability Status Scale (EDSS). Control subjects were selected from a group of patients with MRI indication other than neurological symptoms (e.g., MRI for knee or abdomen). Conventional MRI and DTI have been acquired for all of the study subjects. Single-shot spin-echo echo-planar imaging was performed to obtain diffusion tensor imaging applying diffusion weighting of b value of 1000 s/mm² in 14 different directions. The images were produced with TR/TE of 1000/70 ms, 224 mm FOV, 128X128 matrix, and 2 mm slice thickness. FA and ADC maps were derived from the DTI data. DTI was performed in both groups to measure fractional anisotropy (FA) and apparent diffusion coefficient (ADC) in anterior, genu, and posterior segments of right and left internal capsules separately and also measurements were performed from the whole internal capsule. Three measurements were recorded for each of the four regions of internal capsule. Hence we have 12 measurements for left and right internal capsule of each subject. Statistical comparison was conducted using repeated measures ANOVA type analysis to detect the relationships (if any) between FA and ADC values versus diagnosis, EDSS scores, duration of the disease (age and gender are also included in our analysis as covariates).