Beslenme ve diyetetik öğrencilerin de sağlıklı beslenme takıntısı (ortoreksiya)
Healthy nutrition obsession in nutrition and dietetics students (orthorexia)
- Tez No: 741415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KÜÇÜKKENDİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ortoreksiya nevroza, sağlıklı beslenme takıntısı olarak ifade edilen yeme bozukluğu olup, bireyin hayatına yön veren saf besin tüketme takıntısıdır. Bu çalışmanın amacı beslenme ve diyetetik öğrencilerinde ortoreksiye nevroza görülme sıklığı ve yeme tutum davranışları arasındaki ilşkinin incelenmesidir. Amaç kapsamında kesitsel tipte yapılan araştırmanın evrenini Beslenme ve Diyetetik bölğmünde öğrenim görmekte olan 324 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların bazı demografik özelliklerinin ve antropometrik ölçüm değerlerinin yer aldığı 'Genel Bilgi Formu' 'Yeme Tutum Testi' 'ORTO-15 Testi' ve 'Maudsley Obsesif Kompulsif Testi' uygulanmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre, ORTO-15 testi uyguladığımız beslenme ve diyetetik öğrencilerinin % 51,9 (n=168)' unun ortorektik özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerden sürekli olarak diyet uygulayanlarda Orto15 total ölçek skoru ile öğrencilerin sürekli olarak diyet uygulama değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05). Yeme tutumu testi ölçek skorunda öğrencilerin % 90,4 (n=293)'ünün düşük riskli, % 4,9 (n=16)'unun orta riskli, % 4,6 (n=15)'sının ise yüksek risk kategorisinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Orthorexia nervosa is an eating disorder defined as an obsession with healthy eating, and it is an obsession with pure food consumption that directs the life of the individual. The aim of this study is to examine the relationship between orthorexia nervosa incidence and eating attitude behaviors in nutrition and dietetics students. The population of the cross-sectional study within the scope of the purpose consists of 324 undergraduate students studying in the Department of Nutrition and Dietetics. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 package program was used in the statistical analysis of the data. The 'General Information Form', 'Eating Attitude Test', 'ORTO-15 Test' and 'Maudsley Obsessive Compulsive Test', which included some demographic characteristics and anthropometric measurement values of the participants, were applied. According to the results of our study, it was determined that 51.9% (n=168) of the nutrition and dietetics students to whom we applied the ORTO-15 test had orthorexic characteristics. It was determined that there was no significant difference between the Ortho15 total scale score of the students who constantly followed a diet and the variables of the students' continuous dieting (p>0.05).