Küçük sanayi sitelerindeki işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi: Bingöl örneği
Examination of enterprises at small industrial sites from the point of view of occupational healt and safety: The case of Bingol
- Tez No: 741435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
18.yy'ın ikinci yarısıyla beraber İngiltere'de başlayan sanayi devrimiyle sanayi kolları günümüze kadar çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak makineleşme çok hızlı artmıştır ve beraberinde çeşitli iş kazalarını getirmiştir. Ülkemizde iş kazalarının önemli bir kısmı küçük ve orta ölçekli sanayilerde yaşanmaktadır. Günümüzde iş kazalarının ve ölümlerin artmasıyla beraber İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) çok daha fazla önem arz etmeye başlamıştır. İş Sağlığı ve Güvenliğinin temel prensipleri göz önüne alınarak Bingöl ilindeki küçük sanayi sitesinde iş sağlığı ve güvenliği koşulları ve uygulamaları araştırılmıştır. Küçük sanayi sitesinde yaşanan iş kazaları araştırılmış bu kazaları önleme çalışmalarına değinilmiştir. Sanayi sitelerinde görülen meslek hastalıkları ve bu hastalıkların önüne geçilmesi için ne tür uygulamaların yapılması gerektiğine değinilmiştir. Bu araştırmada, araştırmacı tarafından küçük sanayi sitesindeki işletmelerde çalışan işçilere anketler yapılmıştır. Anket sonuçları istatiksel olarak incelenmiştir ve sorunlara çözüm odaklı öneriler sunulmuştur. Araştırma sonucunda Bingöl küçük sanayi sitesindeki çalışanların iş sağlığı ve güvenliği hakkındaki bilgi düzeylerinin yetersiz olduğunu, işyerlerinin büyüklüğünün yetersiz olduğunu, atık maddelerin uygunsuz depolandığını, havalandırmanın yetersiz olduğunu, düzensizlik gibi problemlerin olduğunu görüp bu problemler için çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Industrial branches have been developing very rapidly to the present day with The Industrial revolution that began in the UK in the second half of the 18th century. Due to these developments, mechanization has increased, and simultaneously it has brought various work accidents. A significant part of occupational accidents in Türkiye occur in small and medium-sized industries. Nowadays, with the increase of occupational accidents and deaths, occupational health and safety has become much more important. Taking into account the basic principles of occupational health and safety, occupational health and safety conditions and practices are investigated at a small industrial site in Bingöl province. Occupational accidents at the small industrial site are investigated and precautions for these accidents are addressed. Occupational diseases which are seen on industrial sites and what kind of applications should be done to prevent these diseases are mentioned. In this study, surveys were conducted by the researcher on workers who work in small industrial enterprises. The survey results are analyzed statistically and solution-oriented suggestions are presented to the problems. As a result of the research, it has been seen that the knowledge level of the employees in the Bingöl small industrial site about occupational health and safety is inadequate, the workplace is untidy, the ventilation and the size of the workplace is insufficient, the waste materials are stored inappropriately, in conclusion, recommendations are made for these problems.