Türk bankacılık sisteminde birleşmelerin finansal ve ekonomik analizi ve globalleşen Türkiye açısından öneminin bir değerlendirmesi
Economic and financial analysis of the mergers within Turkish banking system with an assessment of its importance in the case of Turkish globalization
  1. Tez No: 74145
  2. Yazar: EMİNE HANDAN SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. ABDÜLGAFFAR AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 456
Özet
IV TÜRKÇE ÖZET Çalışmada banka birleşmeleri ve birleşme sonucunda sinerjiyi etkileyen faktörler çok boyutlu bir şekilde ele alınmıştır. En başta birleşme ve çeşitleri konusundaki kavramlar bir karmaşaya mahal vermemek üzere gerek genel gerekse hukuki bazda incelenmiş ve banka birleşmelerine sebep olan makro ve mikro nedenler birleşmelerin en sık görüldüğü ülke olan Amerika' nın geçirdiği evreler göz önüne alınarak tartışılmıştır. Birleşmelerin yoğun olduğu, özellikle banka birleşmelerinin sıklıkla yaşandığı dönemler ya çevre şartlarındaki bir değişimin ya da değişim beklentisinin habercisi olmuşlardır. Bu değişim tamamen ülkenin hukuki tabanı kaynaklı olabileceği gibi pazarın kendi dinamiğinin bir gereği olarak da meydana gelebilmektedir. Çalışmada makro düzeydeki değişim olgusu yukarıda bahsedilen her iki boyut düşünülerek ele alınmıştır. Konu Türk Kanunları çerçevesinde çok yönlü olarak incelendikten sonra banka birleşmelerinde ortaya çıkacak sinerji imkanları anlatılmış ve sinerji-prim arasında ilişkilendirme yapılmıştır. Türkiye' de 1980 sonrasında gerçekleştirilen birleşmelere taraf olan bankalara ilişkin performans bilgileri verildikten sonra, bu birleşmeler sonucundaki sinerjinin varlığı T- testi ile incelenmiştir. Ardından yapılan anova testi ile ise bankalar birleşen ve birleşilen bankalar olmak üzere iki grupta ele alınmış ve gruplar kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Son olarak da birleşmelerin Türk ekonomisi üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Globalleşen dünyada Türk Bankacılık Sektöründen beklenen hareketlenmelerden birinin birleşme olacağı düşünülmektedir. Çalışmanın ilk üç bölümünde teorik yapı oluşturulmuş ve ardından Türk Bankacılık Sisteminin yaşadığı tecrübeler test edilerek sektörün bu konuda yatırım bazlı bir tecrübeye sahip olmadığı gözler önüne serilmiştir Amaç geçmişi irdeleyerek gelecekte doğru kararların alınmasını sağlayan teorik çerçeveyi oluşturmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work examines the fact that bank mergers have become increasingly multi-dimensional creating a complex synergy. First, with regard to mergers and various resulting formations, avoidance of dispute or general or legal investigation, the macro and micro reasons why bank mergers occur -the most frequent phases of which have been experienced in America - have been considered. Company mergers have become more common, especially in times of frequent bank mergers, changing environmental conditions, and warnings of changing expectations. Change stemming from a country's legal limits on the dynamics of the market itself also can be a factor. Change increasing at the macro level takes a two dimensional approach. Upon taking a close look from the standpoint of Turkish law, the potential of the synergy stemming from bank mergers is understood and the relations between synergy and premium are accomplished. After information regarding merged banks is given, the t test is applied to detect the synergy of bank bank mergers. When the Annova test is later conducted for merged and about to merge banks, two separate groups emerged. Finally, economical analysis of mergings in the Turkish Banking System from the view point of the globalizating Turkey has been undertaken. In this world of globalization, it thought that the Turkish Banking Sector will enter into mergers. After the theoretical work is completed, it becomes clear that the sector has no experience in basic investments because the only bank mergers that did take place occurred because those banks were in difficult position and were able to sjive^hemselves in this way. Consequently, the first three sections of this work consistj^pf a theoretical construction followed by the results of testing the actual experience of iie^Turkish Banking System. The objective of the study is, by looking at the past and constructing this theoretical 'model, correct decision-making will result in the future. %,, "?' » ;m f, ?