Bağımsız denetim raporlarında kilit denetim konuları: Bağımsız denetçiler üzerine bir araştırma
Key audit matters in the independent auditor's report: A research of independent auditors
  1. Tez No: 741452
  2. Yazar: SERKAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADİYE OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
09.03.2017 tarihinde yayınlanan, BDS 701 Kilit Denetim Konularının Bağımsız Denetim Raporunda Bildirmesi Standardı ile bağımsız denetim raporlarında bir takım değişikler olmuştur. Araştırmada, kilit denetim konularıyla ilgili bağımsız denetim raporunda meydana gelen değişiklere ilişkin, bağımsız denetçilerin görüşleri incelenmiştir. Denetçi görüşlerinin incelenebilmesi amacıyla, Türkiye'de faaliyet gösteren bağımsız denetçilerin, kilit denetim konularının bağımsız denetim raporlarında bildirimine yönelik bir ölçek geliştirilmiştir. Araştırmada kilit denetim konuları ölçeği üç boyutlu bir yapıyı ortaya koymuştur. Bu ölçek doğrultusunda bağımsız denetçilerin demografik özellikleri ile kilit denetim konularına yönelik görüşleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çerçevede bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Ankete 400 sayıda bağımsız denetçi katılmıştır. Anket uygulaması sonucunda, bağımsız denetçilerin demografik özelliklerinden öğrenim durumu, mesleki unvan, mesleki deneyim ve faaliyet gösterdikleri illere göre, ankette yer alan ifadelere katılım düzeylerinde anlamlı bir fark olmadığı, cinsiyet, yaş, mezun oldukları bölüm, fiilen denetimde bulundukları iş sayılarına göre kısmen anlamlı farklıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the standard of BDS 701 Communıcatıng Key Audıt Matters in The Independent Auditor's Report published on 09.03.2017, there have been some changes in the independent audit reports. The research has examined the opinions of independent auditors regarding the changes in the independent audit report on key audit issues. In order to examine the opinions of auditors, a scale has been developed for the notification of key audit issues by independent auditors operating in Turkey in independent audit reports. In the research, the scale of key audit issues revealed a threedimensional structure. In accordance with this scale, details about the demographic characteristics of independent auditors and their views on key audit issues were examined. Within this framework, a survey study was conducted. 400 independent auditors participated in the survey. As a result of the implementation of the survey, the independent auditors of the demographics of education, professional qualification, professional experience and according to the provinces in which they operate, there was no significant difference in the levels of participation in the survey statement, gender, age, graduation episode, actually, where they are partially in control, it was determined that there were significant differences according to the job number.