1050, 5005, 7075 alüminyum tipi malzemelerin üzerine uygulanan nano yüzey işlem sonrasında yapılan organik kaplamaların korozyon davranışının incelenmesi
Investigations of corrosion behavior of organic coatings after nano surface treatment on 1050, 5005, 7075 aluminum type materials
  1. Tez No: 741453
  2. Yazar: CANBERK MİNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Alüminyum, birçok sektörde her geçen gün etkinliğini ve kullanım sıklığı artırmaktadır. Alüminyum, hafif olması, korozif etkilere karşı direnci, ısı ve elektrik iletkenliği, kolay şekillendirilebilir olması, kaynaklanabilirliği gibi özellikleri sayesinde malzeme seçimi açısından avantajlı bir elementtir. Özellikle alaşımları çok çeşitli özelliklere sahip olabilmektedir. Kullanıldığı ortam koşulları ve kullanma işlevine göre alaşım elementinin hangisi olacağına karar verilir. Bu tezde, otomotiv sektörü, savunma sanayi, havacılık ve uçak sanayisinde kullanılan 1050, 5005, 7075 tipi alüminyum malzemelerinin üzerine, nano kaplama yapıldıktan sonra organik kaplamalar olan kataforez kaplama, toz boya ve çinko lamelli kaplama prosesleri uygulanmıştır. Uygulanan bu prosesler, yöntem açısından birbirlerinden çok farklı işlemlerdir. Bu proseslerden geçip kaplaması yapılan parçalar performans testlerine tabi tutulmuştur. İlk yapılan test kaplamanın iyi bir şekilde yapışıp yapışmadığı hakkında bize ön bilgi veren kuru yapışma testidir. Bu testi başarılı bir şekilde geçen parçalar çevimsel korozyon testi ve cass testi süreçlerinden geçirildikten sonra sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminum is increasing its effectiveness and frequency of use in many sectors day by day. Aluminum is an advantageous element in terms of material selection, thanks to its light weight, resistance to corrosive effects, thermal and electrical conductivity, easy formability and weldability. In particular, its alloys can have very different properties. It is decided which alloy element will be according to the environmental conditions and usage function in which it is used. In this topic, 1050, 5005, 7075 type aluminum materials used in the automotive sector, defense industry, industry and aircraft industry were used. Firstly, nano coating was applied on the materials. Afterwards, organic coatings such as cataphoresis coating, powder coating and zinc flake coating processes were applied. These processes applied are very different from each other in terms of method. The parts coated in these processes were subjected to performance tests. The first test is the adhesion test, which gives us preliminary information about whether the coating adheres well or not. After passing this test successfully, the parts were subjected to cycle corrosion test and cass test processes, and their results were compared.