Bağımsız denetçi raporlarında yer alan kilit denetim konularının incelenmesi: Borsa İstanbul imalat sektörü üzerine bir inceleme
Analysis of key audit issues in independent auditor's reports: An analysis on Borsa Istanbul manufacturing sector
- Tez No: 781729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Küresel çapta yaşanan ekonomik krizler karşısında şirketlerin mali bilgilerine karşı güven eksikliği yaşanmıştır. Bu nedenle finansal problemlerin önüne geçmek amacıyla denetim alanında uluslararası bazı değişimler ortaya çıkmıştır. Yaşanan değişimler ile mali denetimin kalitesi ve denetime olan güven artırılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda yatırımcının şirket hakkında detaylı bilgiye, daha kolay ve anlaşılır bir şekilde ulaşması amaçlanmıştır. Küresel ekonominin beklentilerini karşılayacak şekilde, Uluslararası Bağımsız Denetim ve Güvence Standartları Kurulu (IAASB) tarafından“Kilit Denetim Konularının Bağımsız Denetim Raporunda Bildirilmesi”başlıklı standart yayımlanmıştır. Ülkemizde ise, Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) ile IFAC arasında imzalanan, telif hakkı sözleşmesi kapsamında Uluslararası Denetim Standartları'nın Türkçeye çevirisi yapılarak Bağımsız Denetim Standartları (BDS) yayımlanmıştır. Ülkemizde ilk olarak 2017 yılından itibaren ve sonraki dönemlere ait bağımsız denetçi raporlarında kilit denetim konuları yer almıştır. Yapılan bu çalışma ile Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin, bağımsız denetçiler tarafından düzenlenen raporların incelenerek, kilit denetim konularının (KDK) değerlendirilmesine yer verilecektir. Çalışmanın temelini imalat sektörü oluşturmaktadır ve 192 farklı şirketin finansal raporları değerlendirilmiştir. Şirketlerin bağımsız denetim raporlarında yer alan ve öne çıkan kilit denetim konuları tespit edilmiştir. Bu konuların da denetimde nasıl ele alındığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the face of the global economic crises, there has been a lack of confidence in the financial information of the companies. For this reason, some international changes have emerged in the field of auditing in order to prevent financial problems. With the changes experienced, the quality of the financial audit and the trust in the audit have been tried to be increased. In this direction, it is aimed that the investor can reach detailed information about the company in an easier and more understandable way. The International Independent Auditing and Assurance Standards Board (IAASB) published the standard titled“Disclosure of Key Audit Matters in the Independent Audit Report”in a way to meet the expectations of the global economy. In our country, the International Auditing Standards were translated into Turkish within the scope of the copyright agreement signed between the Public Oversight Authority (KGK) and IFAC, and Independent Auditing Standards (BDS) were published. In our country, for the first time, key audit issues have been included in the independent auditor's reports since 2017 and the following periods. With this study, the reports prepared by the independent auditors of the companies traded in Borsa Istanbul will be examined and the key audit issues (KDK) will be evaluated. The basis of the study is the manufacturing sector and the financial reports of 192 different companies were evaluated. The key audit issues that are included in the independent audit reports of the companies and that stand out have been identified. How these issues were handled in the audit was also examined.