Farklı ırklardaki koyun ve keçilerde serum b12 vitamini ve kobalt düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum vitamin B12 and cobalt levels in different sheep and goats races
  1. Tez No: 489668
  2. Yazar: AHMET ANIL ERTÜRKÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İSSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmada, farklı ırklardaki koyun ve keçilerde serum B12 vitamini ve kobalt düzeylerinin araştırılmıştır. Çalışma kapsamında Elazığ ilinde benzer bakım ve beslenme şartlarına sahip olan Akkaraman, Morkaraman ve İvesi koyun ırkları ile Halep ve Kıl keçisi olmak üzere 5 ırk çalışmaya alındı. Her ırktan 40 baş hayvan olacak şekilde toplam 200 baş hayvan çalışmada kullanıldı. Her gruptaki hayvanların yarısının dişi yarısının erkek, bunlarında yarısının 1 yaşın altında yarısının ise 1 yaşın üzerinde olacak şekilde gruplar oluşturuldu. Bu oluşan gruplardaki hayvanların fiziksel klinik muayeneleri yapıldıktan sonra usulüne uygun olarak V. jugularis'lerinden steril jelli cam tüplere (ışıktan korunmak için alüminyum folyo ile kaplanmış) 10'ar mL kan örnekleri alındı. Alınan kan örnekleri 3000 rpm'de 10 dakika santrifüj edilerek serum örnekleri oluştu. Serum B12 vitamin düzeyi ticari test kitleri yardımıyla otoanalizörde, kobalt düzeyleri ise atomik absorbsiyon spektrometresi ile belirlendi. Çalışmada 1 yaş altı ve 1 yaş üstü dişi ve erkek İvesi, Akkaraman ve Morkaraman koyun ırklarında sırasıyla 5.38±1.42, 3.18±0.42, 6.53±1.06 (bir yaş altı dişilerde), 5.26±1.52, 3.56±0.54, 7.44±1.01 (bir yaş altı erkeklerde), 11.28±1.36, 8.39±1.47, 7.87±1.64 (bir yaş üstü dişilerde), 3.96±0.59, 7.60±0.64, 9.15±1.81 ppb (bir yaş üstü erkeklerde) serum kobalt düzeyleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Serum B12 levels and cobalt levels were investigated in sheep and goats in different breeds. Within the scope of the study, 5 races including Akkaraman, Morkaraman and Ivesi sheep races and Halep and hair felts, which have similar conditions of care and nutrition in Elazığ province, were taken into the study. A total of 200 head animals were used in the study, with each horse having 40 heads. Groups were formed in which half of the animals in each group were male, half of them half under the age of 1, and half of the animals below 1 year. After the physical examinations of the animals in these groups were made, 10 mL blood samples were taken from V. jugularis according to the procedure, in sterile gelled glass tubes (coated with aluminum foil to protect from light). Blood samples were taken by centrifugation at 3000 rpm for 10 minutes to form serum samples. Serum vitamin B12 levels were determined by autoanalyzer using commercial test kits and cobalt levels by atomic absorption spectrometry. In the study, serum cobalt levels in Ivesi, Akkaraman and Morkaraman sheep breeds female and male in under one year and over one year old were founded to be 5.38±1.42, 3.18±0.42, 6.53±1.06 (female in under one year), 5.26±1.52, 3.56±0.54, 7.44±1.01 (male in under one year), 11.28±1.36, 8.39±1.47, 7.87±1.64 (female in over one year), 3.96±0.59, 7.60±0.64, and 9.15±1.81 ppb (female in under one year), respectively.