Bir bilyalama tezgahı tasarımı, imalatı ve 7075 alüminyum alaşımının bilyalama davranışının incelenmesi
Design and manufacture of a shot peening machine and investigation of peening behaviours of aluminium alloy 7075
- Tez No: 68207
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
BİR BİL YALAMA TEZGAHI TASARIMI, İMALATI VE 7075 ALÜMİNYUM ALAŞIMININ BİLYALAMA DAVRANIŞININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Bilal AKTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1997 ÖZET Bu çalışmada, tekrarlı yükler altında çalışan metalik malzemelerin yorulma ömrünü artırmada kullanılan bilyalı dövme işleminin gerçekleştirilebileceği bir Bilyalı Dövme Makinası tasarlandı ve imal edildi. Makina tasarımı ekonomik olduğu için hava püskürtmeli ve geri beslemeli tipte imal edildi. 7075 alüminyum alaşımından yapılmış yorulma numuneleri için en uygun yaşlandırma ısıl işlem şartım belirlemek amacıyla farklı ısıl işlem basamaklarından geçirildi ve T6 ısıl işlemi en uygun olarak belirlendi. 7075 T6 alüminyum alaşımı yorulma numuneleri, imal edilen bilyalı dövme makinasında, S 110 bilya ile farklı dövme şiddetleri ve farklı hava basınçlarında dövüldü. Bilyalı dövme işlemine tabi tutulan numunelerle bu işleme tabi tutulmayan numuneler dönen eğmeli tipte bir cihazda yorulmaya maruz bırakıldı. Yorulma deney sonuçlan neticesinde 20 Psi, 35 Psi ve 50 Psi basınçta yapılan bilyalı dövmenin, alaşımın yorulma ömrü üzerine faydalı etki yaptığı gözlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.00.00.625.02.05 Bilyalı Dövme, Yorulma, Yorulma Ömrü 99 Prof. Dr. Süleyman SARITAŞ
Özet (Çeviri)
11 DESIGN AND MANUFACTURE OF A SHOT PEENING MACHINE AND INVESTIGATION OF PEENING BEHAVIOURS OF ALUMINUM ALLOY 7075 (M.Sc. Thesis) Bilal AKTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1997 ABSTRACT In this study, a shot peening machine, which is to be used to increase the fatigue life of metallic materials under the cyclic loading and with which a shot peening process can be accomplished, is designed and manufactured. Since the design of the machine is economically feasible, air blasting and back feeded type of the machine has been manufactured. To determine the optimum, heat treatment conditions for the fatigue specimens from aluminum alloy 7075, different heat treatment methods have been applied to these specimens and it was concluded that the heat treatment T6 is the most convenient aging condition with respect to the highest hardness obtained on the specimen surfaces. Fatigue specimens from aluminum alloy 7075 T6 have been tested with shots SI 10 under different peening intensities and air blasting pressures. The peened and unpeened specimens have been placed into a rotation bending fatigue machine and tested. It was concluded experimentally that shot peening performed under the pressure of 20 Psi, 35 Psi and 50 Psi increases the fatigue life of the alloy. Science Code Key Words Page Number Adviser 625.00.00.625.02.05 Shot peening, Fatigue, Fatigue Life 99 Prof. Dr. Süleyman SARITAŞ