Mülteci/sığınmacılarla çalışan profesyonellerde adil dünya inancının ikincil travmatik stres üzerine etkisi: Psikolojik dayanıklılığın aracı rolü
The effect of just world belief on secondary traumatic stress in professionals working with refugees/asylum seekers: The mediatıng role of psychological resilience
- Tez No: 741469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sığınmacı ve göçmenlerin menşei ülkelerini terk etme, göç etme ve ev sahibi ülkeye yerleşme süreçlerinin her birinde travmatik deneyimler yaşanabilmektedir. Travma sadece onu deneyimleyen kişileri değil aynı zaman da bu kişilere yardımcı olmaya çalışan ve travmatik yaşantılarını dinlemek durumunda kalan kişileri de etkilemektedir. Sığınmacı ve göçmenler için yardım faaliyetleri yürüten sivil toplum kuruluşlarındaki çalışanlar, zorlu yaşam hikayelerine maruz kalmakta ve ikincil travmatik stres yaşayabilmektedir. Bu çalışmada yardım çalışanlarının dünyanın adil bir yer olup olmadığına dair inançlarının ikincil travmatik stres üzerindeki etkisi ve bu ilişkide kişinin psikolojik dayanıklılığının rolü incelenmektedir.Bu amaçla birçok farklı şehirdeki sivil toplum kurum ve kuruluşlarında görev yapan toplam 176 meslek elemanı ile çalışma yütülmüştür. Veriler Sosyodemografik Bilgi Formu,İkincil Travmatik Stres Ölçeği, Adil Dünya İnancı Ölçeği ve Psikolojik Dayanıklılık Yetişkin Ölçeği anket formları aracılığıyla elde edilmiştir. Analizler sonucunda hipotezlerle uyumlu olarak adil dünya inancı ve psikolojik dayanıklılığın, ikincil travmatik stresi negatif yönde yordadığı bulgulanmıştır. Adil dünya inancının ise psikolojik dayanıklılık üzerinde pozitif yönlü bir etkisi bulunmaktadır. Nihai olarak adil dünya inancının ikincil travmatik stres üzerindeki etkisinde psikolojik dayanıklılığın da kısmi aracılık rolü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Traumatic experiences can be experienced by asylum seekers and immigrants in each of the processes of leaving the country of origin, emigrating and settling in the host country . Trauma affects not only those who experience it, but also those who try to help these people and have to listen to their traumatic experiences. Professionals in non-governmental organizations who carry out aid activities for asylum seekers and immigrants are exposed to difficult life stories and may experience secondary traumatic stress. In this study, the effect of aid workers' beliefs about whether the world is a fair place on secondary traumatic stress and the role of the person's psychological resilience in this relationship are examined. The data were obtained through the Sociodemographic Information Form, the Secondary Traumatic Stress Scale, the Belief in a Just World Scale and the Resilience Adult Scale questionnaires. As a result of the analyzes, it was found that belief in a just world and psychological resilience negatively predicted secondary traumatic stress in accordance with the hypotheses. Belief in a just world has a positive effect on psychological resilience. Finally, it has been determined that psychological resilience has a partial mediating role in the effect of belief in a just world on secondary traumatic stress.