Sevgi Şöleni (Belgesel) [Film (VHS video kaset)]
Love ceremony
  1. Tez No: 74153
  2. Yazar: HALİM ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. ZAFER DOĞAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET İnsanoğlu varolduğu ilk günden günümüze dek hep bir arada yaşama gereğini duyar. Önceleri bir arada olduğu insanlarla topluluklar biçiminde yaşarken, giderek toplum dediğimiz büyük organizasyonları oluşturur. Büyüklüğü, biçimi her ne olursa olsun bu bir arada yaşamı her zaman kurallara oturtmayı da başarmıştır, insanoğlu... Bu, toplumsal yapıların ortaya çıkması sonucunu doğurur. Tıpkı konulan kurallar gibi yapılar da her zaman toplumdan topluma farklılıklar gösterir. Çeşitli toplumsal kurumlardan oluşan yapıların vazgeçilemez kurumlarından biri de her zaman din kurumudur. Ve tüm diğer kurumlar gibi din kurumu da sadece dinsel yaşamı değil, toplumsal yaşamı da belirleyen, günlük yaşayışı ve insansal ilişkileri düzenleyen bir kurum olagelmiştir. Tıpkı mezhepler, tarikatlar üstü bir inanç biçimi olan Anadolu Aleviliği gibi... Ancak her toplumda yaşayan, yaşatılan dinsel kurumun yaşayış biçimi ötekiler için hep bir muamma olarak kalmıştır. Öyle ya, bir başka inanca sahip olan toplum ya da topluluk nasıl yaşamakta, ibadetini nasıl gerçekleştirmektedir.? Kısaca din kurumunun günlük yaşama ve insansal ilişkilere yansıması nasıldır? Kuşkusuz bu Alevilik için de geçerlidir. Üstelik sadece farklı inanca sahip insanlar için değil, Alevi inancını benimsemiş ama koşulları gereği hiç bir törene katılamamış Aleviler için de geçerlidir bu... İşte“Sevgi Şöleni”adı verilen bu çalışma, Alevi inancında önemli bir yer tutan“Cem”törenlerinden birini,Sücaattin Veli törenlerini kayıtlara geçirmeye çalışan, sazıyla, sözüyle, semahlarıyla, Alevi yaşayışını ötekilere bilmeyenlere aktarmaya çalışan bir çalışmadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human beings are in need to live together since the very first time. At the very beginning, they used to live in groups, but now they create and live in larger groups what we call them society today. Whatever the size and the shape of group, human beings were successful to structure this togetherness in term of the rules. This appears to cause the societal structures. Like the set rules, structures show the differences according to one society to another. One of the body that can not be given up in bodies of the society is religion. As we see from the other bodies, religion become the one which determines not only religious patterns but also social order and human interaction. Like the denominations, like the belief system of Anatolian Alaouite above the tariqats. However, the existing religious body's life style may seem to be enigmatic for the others. Fact is, how do other societies and groups with different religious beliefs live and how do they practice? Briefly, how does the religion reflect itself to the daily life and human interactions? For sure, it is the same for Alaouite. In addition, it is not only for the people who have different beliefs, it is also for the people who believe in Alaouite, and never been in and was not able to join the ceremonies. This study, named 'Love Ceremony', intends to inform the people who have not any information about Alaouite life style and tries to put one of the 'Cem' ceremonies, Sücaattin Veli ceremonies and its instruments, lyrics and performances in records. VII