Yeni üç ve dört koordinasyonlu boronat esterlerin sentezi ve ketonların transfer hidrojenasyonunda etkinliklerinin incelenmesi
Synthesis of new three- and tetra-coordination boronate esters and investigation of their efficiency in transfer hydrogenation of ketones
  1. Tez No: 741542
  2. Yazar: BEKİR PATLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çeşitli ketonların transfer hidrojenasyonu için tasarlanan ve sentezlenen (B1-B4) ve (B1N-B4N) genel bileşimine sahip, N→B koordinasyon bağı tarafından etkinleştirilen katekol boronat esterlerin yapısal olarak yeni bir paneli, katalizör olarak gösterildi. Sentezlenen yapılar NMR (1H, 13C ve 11B), FT-IR, UV-Vis, floresans spektroskopisi, LC-MS/MS spektrometresi, erime noktası analizi ve mikroanaliz yöntemleri tarafından iyi bir şekilde karakterize edilmiştir. Ketonların transfer hidrojenasyonu için daha aktif ve kararlı bir katalitik sistemin geliştirilmesi göz önünde bulundurularak, tüm katekol boronat esterleri, aromatik ketonların transfer hidrojenasyonu için katalizör olarak test edildi ve bu reaksiyonda yüksek dönüşüm gösterdi. Özellikle, tek çekirdekli moleküller, karşılık gelen çift çekirdekli boronat esterleri ile karşılaştırıldığında, transfer hidrojenasyon reaksiyonlarında iyi bir katalitik dönüşüm sağlayabildiği ortaya konulmuştur. İncelenen katalizörler arasında (B4) ve (B4N) en aktif katalizörlerdir ve (B4)'ün katalitik aktivitesi, çalışılan transfer hidrojenasyon reaksiyonlarında genellikle iso-PrOH'de ılımlı koşullar altında (B4N)'den çok daha yüksekti. Bu sonuçlar, katekol boronat esterlerinin uygun katalizör adaylarından biri olduğunu ortaya koyarak araştırmaya değer olduğunu açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A structurally new panel of catechol boronate esters with the general composition (B1-B4) and (B1N-B4N), activated by the N→B coordination bond, designed and synthesized for the transfer hydrogenation of various ketones, demonstrated as catalysts. The synthesized structures were well characterized by NMR (1H, 13C and 11B), FT-IR, UV-Vis, fluorescence spectra, LC-MS/MS spectrometry, melting point analysis and microanalysis methods. With the development of a more active and stable catalytic system for transfer hydrogenation of ketones in mind, all catechol boronate esters have been tested as catalysts for the transfer hydrogenation of aromatic ketones, showing good activity in this reaction. Particularly, it was proved that the mononuclear molecules can afford an efficient catalytic conversion compared to corresponding dinuclear boronate esters in transfer hydrogenation catalytic studies. Among the catalysts studied, (B4) and (B4N) are the most active catalysts and catalytic activity of (B4) was generally much higher in the studied hydrogen transfer reactions than that of (B4N) under mild conditions in isoPrOH. This clearly suggests that catechol boronate esters are also one of the propitious catalyst candidates and are worthy of further investigations.