Grafen kullanımının harçların mekanik özeliklerine ve korozyon dayanıklılığına etkisi
The effect of graphane usage on mechanical properties and corrosion durability of mortars
- Tez No: 741546
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Beton, en yaygın kullanılan yapı malzemesidir. Betonun çekme dayanımı, basınç dayanımına göre oldukça düşüktür. Bu nedenle günümüze kadar, çelik takviyelerle betonun çekme dayanımı iyileştirilmiştir. Çelikteki korozyon oluşumu, servis ömrünü düşürmekte ve yapıyı kullanılamaz hale getirebilmektedir. Grafen günümüzde mekanik, elektriksel ve birçok üstün özelikleriyle çeşitli alanlarda kullanılan bir nanomalzemedir. Betonda grafen gibi nanokompozitlerin kullanılması; betonun mekanik, fiziksel ve dayanıklılık özeliklerinde iyileşmelere sebep olmaktadır. Bu çalışmada, grafen kullanımının harçların mekanik özeliklerine ve korozyon dayanıklılığına etkisi araştırılmıştır. Çalışmada referans karışımı, %0.25, %0.5, %1 ve %2 grafen katkılı prizmatik harç numuneleri üretilmiştir. Ayrıca, dayanıklılık özeliklerini belirlemek amacıyla çelik donatılı lolipop numuneler üretilmiştir. Deney numuneleri; yapılacak olan mekanik, fiziksel ve dayanıklılık özelikleri deneyleri öncesinde 7 ve 28 gün suda kür edilmiştir. Bu harç numuneler üzerinde fiziksel özelik deneylerinden birim ağırlık ve ultrases geçiş süresi deneyleri, mekanik özelik deneylerinden eğilme dayanımı, basınç dayanımı ve aderans-çelik donatı çekme deneyi, dayanıklılık deneylerinden ise elektriksel direnç, hızlandırılmış korozyon ve yarı hücre potansiyeli deneyi yapılmıştır. Bu çalışmada ayrıca, kullanılan grafen malzemenin katkılı ve referans numuneler üzerinde mekanik, fiziksel ve dayanıklılık özeliklerindeki değişimler de incelenmiştir. Deney sonuçları incelendiğinde, grafen kullanımının harçların korozyon dayanıklılığını artırdığı gözlemlenmiştir. Referans ve katkılı numuneler karşılaştırıldığında %0.5 oranında grafen kullanımının, referans numuneye kıyasla eğilme dayanımını önemli miktarda artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is the most widely used building material. The tensile strength of concrete is quite low compared to the compressive strength. For this reason, the tensile strength of concrete has been improved with steel reinforcements until today. The formation of corrosion in the steel shortens the service life and can render the structure unusable. Graphene is a nanomaterial used in various fields with its mechanical, electrical and many superior properties. Using nanocomposites such as graphene in concrete; It causes improvements in the mechanical, physical and durability properties of concrete. In this study, the effect of the use of graphene on the mechanical properties and corrosion resistance of mortars was investigated. In the study, prismatic mortar samples with 0.25%, 0.5%, 1% and 2% graphene reference mixture were produced. In addition, steel reinforced lollipop samples were produced to determine durability properties. Test samples; It was cured in water for 7 and 28 days before the mechanical, physical and durability properties tests. Unit weight and ultrasound transit time tests from physical property tests, bending strength, compressive strength and adhesion-steel reinforcement tensile tests from mechanical property tests, electrical resistance tests, accelerated corrosion and half-cell potential tests were performed on these mortar samples. In this study, the changes in the mechanical, physical and durability properties of the graphene material used on the doped and reference samples were also investigated. When the test results were examined, it was seen that the use of graphene increased the corrosion resistance of the mortars. When comparing the reference and doped samples, it was observed that the use of 0.5% graphene significantly increased the flexural strength compared to the reference sample.