Organik kimya laboratuvar uygulamalarında TGA (Tahmin – gözle- açıkla) destekli etkinliklerin çeşitli değişkenler üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of POE (Prediction – observation – explanation) studies on the various parameters in the organic chemistry laboratories
- Tez No: 741556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN KOÇAK ALTUNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, organik kimya laboratuvar dersinde Tahmin Et-Gözle-Açıkla (TGA) yöntemine dayalı olarak hazırlanan laboratuvar uygulamalarının kimya öğretmen adaylarının kimya laboratuvarına yönelik öz yeterlilik ve endişe düzeyleri ile kimya başarıları üzerine etkisini incelemektir. TGA yöntemiyle desteklenen laboratuvar uygulamalarında öğrencilerin öğrenecekleri bilgilerle önceden yapılandırdıkları bilgileri arasında ilişki kuracakları beklenmiştir. Bu şekilde hem teorik bilgilerin hem de pratik becerilerin bir arada kullanılmasının sağlanmasıyla laboratuvar ortamında çok yönlü öğrenme süreçlerinin olumlu bir şekilde sonuçlandırılması beklenmektedir. Bu görüşten hareketle TGA yöntemine dayalı olarak hazırlanan laboratuvar uygulamalarının kimya öğretmen adaylarının öz yeterlilik, endişe ve başarı düzeyleri üzerine etkileri araştırılmak istenmektedir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 güz döneminde Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı'nda organik kimya laboratuvar dersini alan kimya öğretmen adayları oluşturmuştur. Araştırmanın nicel boyutunda ön-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubunda, çalışma kapsamı için belirlenen deneyler TGA yöntemine dayalı çalışma yapraklarıyla; kontrol grubunda ise geleneksel yöntemle (föylerle) yürütülmüştür. Çalışmada, veri toplama aracı olarak“Organik Kimya Başarı Testi”(Önen, Altundağ & Mustafaoğlu, 2015),“Kimya Laboratuvar Öz yeterlilik Ölçeği”(Alkan, 2016) ve“Kimya Laboratuvarı Endişe Ölçeği”(Azizoğlu & Uzuntiryaki, 2006) kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise deney grubundaki öğrencilerle uygulanan yönteme yönelik etkinlikler hakkında yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu şekilde Tahmin Et-Gözle-Açıkla yöntemiyle desteklenen organik kimya laboratuvar uygulamalarının öğrencilerin öz yeterlilik ve endişe düzeyleri ile organik kimya başarıları üzerindeki etkisinin ortaya çıkarılması ve yorumlanması sağlanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of self-sufficiency, anxiety levels and achievements in chemistry in the organic chemistry laboratories. In the laboratory applications supported by POE (Prediction-Observation-Explanation) technique students are expected to form links between the knowledge that is taught and pre-constructed knowledge of their own. In this way, the expected positive outcome is the sophisticated learning processes using both theoretical and practical skills developed in the laboratory environments. From this point of view, the study aims to research the effect of the applications prepared based on the POE technique on laboratory applications of Chemistry teacher trainees. The study group of the research consists of the Chemistry Teaching department taking organic chemistry laboratory course in Chemistry Education, Faculty of Education of Department at Hacettepe University in the fall semester of 2020-2021. A quasi-experimental design with a Pre-Post-test control group will be used in the quantitative side of the research. Experiments that were prepared for the scope of the study will be determined with worksheets based upon the POE technique in the experiment group, while the other group will be using the traditional way with sheets in the control group. In this study, Organic Chemistry Achievement Test (Önen, Altundağ & Mustafaoğlu, 2015), Chemistry laboratory self-efficacy scale (Alkan, 2016) and Chemistry Laboratory Anxiety Scale (Azizoğlu & Uzuntiryaki, 2006) will be used as a data collection tool. On the qualitative side of the research, interviews will be held about the activity related to the applied method with students in the experiment group. In this wise, the effects of Organic Chemistry Laboratory applications supported by the POE technique, on the self-sufficiency, anxiety levels and achievements in Organic Chemistry will be found out and interpreted.