Kimya eğitiminde geliştirilen minyatür araç gerecin organik kimya öğrenci deneylerinde kullanımı
In chemistry education developed miniatur apparatus and glassw are for organic chemistry experiments
- Tez No: 84162
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ MORGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
IV ÖZET Ülkemizde çeşitli Yükseköğretim kurumlarında gerçekleştirilen organik kimya öğrenci deneylerinin toplanıp karşılaştırılması ülkemizde kimya eğitiminin gelişmesinde katkıda bulunacaktır. Bunun yarımda kimya eğitimcilerince geliştirilen minyatür laboratuvar araç gereçleri ekonomik olarak az madde kullanan ve aynı zamanda çevreyi korumaya yönelik mükemmel bir tasarımdır. Kullanılan kimyasal maddeler ve harcanan enerji yarı mikro yöntemle çalışıldığından daha az olmakta ve bu nedenle ekonomik yönden fayda sağlamaktadır. Buna bağlı olarak kimyasal madde atığının da az olması, çevreyi korumaya katkıda bulunacaktır. Minyatür araç gereçler ile yarı mikro ölçüde çalışılabildiğinden Yükseköğretim organik kimya öğrenci deneylerinin ve sentezlerinin uygulamalarında bu araç gerecin kullanılırlığı tarafımızdan araştırılmış ve hemen hemen tüm uygulamalarda kullanılır oldukları saptanmıştır. Çalışmalarımızın kapsamına minyatür araç gereç kullanılarak yapılabilen yeni deney önerilerinin hazırlanması da alınmıştır. Önerilen deneyler: Ham petrolün destilasyonu, Siklohekzen, 1-Bütin, Etil bromür, p- Feniletil alkol, n-Bütiraldehit, Adipik asit, n-Bütilasetat, Amilasetat, yağların sabunlaştırılması, m-Nitrobenzoik asit, sığır karımdan hemin eldesidir. Yeni deney önerileri hazırlanırken, uygulanan deneylerde minyatür araç gereç kullanılmıştır. Minilabor yöntemiyle laboratuvarda ihtiyaç duyulabilecek bütün malzeme, bir çanta içinde toplanmıştır. Bu yöntemle çok daha az madde ve zaman harcayarak çevreye zarar vermeyerek yükseköğretim organik kimya dersi deneylerinin bir çoğu yapılabilmektedir.Çalışmamız kapsamında Ankara ilindeki dört Yükseköğretim kurumundaki organik kimya öğrenci deneyleri incelenmiş ve deneylerin uygulama föyleri tez kapsamına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gathering and comparing different student experiments of organic chemistry will help chemistry Education in our country. Besides, the tools of micro labs developed by chemistry educators are perfect design in voing less material economically and in protecting the environment. The chemical substances used and the energy consumed are less, since it works half micro method and therefore it is helpful economically. Moreover, the waste of chemical substance will be less and this will help to protect environment. As these tools can work in half micro capacity, the higher education student experiments and their application of synthesis the use of those tools in are observed by us and it is fixed that they are usable in every applications. The scope of our study is enlarged to preparation of new experiments by using micro tools. Proposed experiments: The destination of the row petrol, cyclohexane, 1-butyn, ethyl bromide, B-Phenylethyl alcohol, n-Butylaldehyde, Adipic acid, n-Butylacetate, Amylacetate, saponification of the oils, m-Nitrobenzoik acid, supplying from the bood of cattle. Whike the new experiment suggestions were being prepared, in the experiments applied the micro tools where used. By the technique of minilabor, all the equipment's me need in a laboratoy is gathered into a bag. By this way, by spending much more less substance and time, without polluting the environment, most of the experiments in lesson of organic chemistry in Higher Education can be done. In or study, the students experiments of organic chemistry and the application reports of experiments in four higher education institutions in Ankara are taken in to the scope of the thesis.