Monte Carlo Yöntemi ile katılarda foton etkileşimlerinin modellenmesi
Modelling of photon interactions in solids by Monte Carlo Method
  1. Tez No: 741569
  2. Yazar: FATMA AHAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN BÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Katı maddelerdeki foton etkileşimlerinin belirlenmesi için teorik hesaplamalar yapılması planlanmaktadır. Öncelikle fotoelektrik soğurma, koherent (Rayleigh) ve inkoherent (Compton) saçılmayı içine alan foton etkileşim tesir kesitleri hesaplanacaktır. Moleküler fotoelektrik soğurma tesir kesiti değerleri atomik tesir kesiti verilerinden hesaplanacaktır. Moleküler koherent ve inkoherent saçılma tesir kesitleri, sırasıyla rölativistik modifiye olmuş form faktör ve inkoherent saçılma fonksiyonu yaklaşımları kullanılarak hesaplanacaktır. Moleküler girişim etkilerini hesaba katarak elde edilen moleküler form faktör ve inkoherent saçılma fonksiyonu ayrıca hesaplanacaktır. Foton etkileşim katsayılarının Monte Carlo simülasyon programının içerisine katılması suretiyle katı maddeye ait enerji dağılımı ve saçılma olasılık dağılımı elde edilecektir. Sonuçlar literatürdeki verilerle karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Theoretical calculations are planned to determine the photon interactions in solid materials. Firstly, photon interaction cross sections including photoelectric absorption, coherent (Rayleigh) and incoherent (Compton) scattering will be calculated. The molecular photoelectric absorption cross section values will be calculated from the atomic cross section data. Molecular coherent and incoherent scattering cross sections will be calculated using the relativistic modified form factor and incoherent scattering function approaches, respectively. The molecular form factor obtained by taking into account the molecular interference effects and incoherent scattering function will be calculated separately. Energy distribution and scattering possibility distribution of solid matter will be obtained by incorporating the photon interaction coefficients into the Monte Carlo simulation program. The results will be compared with the data in the literature.