Ortaokul öğrencilerinin çevrim içi eğitim yeterlik algıları ile sosyal duygusal yeterlikleri arasındaki iişkinin incelenmesi
An investigation into the relation between secondary students' perceived online education efficacy and their social-emotional competencies
- Tez No: 741574
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dünya genelinde ve Türkiye'de Covid 19 salgını nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilmesine bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetleri çevrim içi olarak devam etmiştir. Bu duruma bağlı olarak ortaokul öğrencilerinin çevrim içi eğitim yeterlik algıları ile sosyal duygusal yeterlikleri arasındaki ilişkinin nasıl değiştiği araştırılmaya ihtiyaç duyulmuştur. Alanyazın incelemesi yapıldığında çevrim içi iletişim, sosyal medya kullanımı ve çevrim içi oyunlar ile sosyal duygusal yeterlikler arasındaki ilişkilerin incelendiği ancak çevrim içi eğitim ile sosyal duygusal yeterlikler arasındaki ilişkilere dair araştırma olmadığı görülmüştür. Araştırmada yakınsayan paralel karma yöntem deseni tercih edilmiştir. Nicel aşamada ilişkisel tarama yöntemi, nitel aşamada ise durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırma üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada 200 ortaokul öğrencisi ile gerçekleştirilen çalışma sonrasında 12 maddeden oluşan ortaokul öğrencilerinin çevrim içi eğitim yeterlik algıları ölçeği geliştirilmiştir. İkinci aşamada ise 687 ortaokul öğrencisi ile çevrim içi eğitim yeterlik algıları ile sosyal duygusal yeterlikler arasındaki ilişki incelenmiştir. Üçüncü aşamada ise 20 ortaokul öğrencisi ile çevrim içi eğitim sürecine ilişkin görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları ortaokul öğrencilerinin çevrim içi eğitim yeterlik algılarının ve sosyal duygusal yeterliklerinin genel olarak yüksek olduğunu göstermiştir. Diğer taraftan öğrencilerin çevrim içi eğitim yeterlik algılarının sınıf düzeyi, kardeş sayısı, babanın ekonomik getirisi, kendisine ait bir odaya sahip olması ve çevrim içi eğitimden yararlanmak için kullandığı cihaz türü ile ilişkili olduğunu ancak cinsiyet, anne baba eğitim durumu ve annenin ekonomik getirisi ile ilişkili olmadığı belirlenmiştir. Çevrim içi eğitim yeterlik algısı ile sosyal duygusal yeterlik algısının da ilişkili olduğu ve aralarında orta düzeyde pozitif yönde korelasyon olduğu görülmüştür. Öğrencilerin sosyal duygusal yeterlik algılarının öğrencilerin anne ve babasının eğitim durumu, kardeş sayısı, evinde kendisine ait bir odasının olması, babanın ekonomik getirisi olan bir işe sahip olması ile ilişkili olduğu ancak sınıf düzeyi, cinsiyeti, sahip oldukları teknolojik cihaz ve annenin ekonomik getirisi ile ilişkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Öğrenci görüşlerine göre Çevrim İçi Eğitim, Duyguların Farkındalığı, İletişim ve Etkileşim, Öğrenci İmkanları ve Öğrenci Farkındalığı başlıklarında 5 tema 16 kategori ve 60 kod oluşturulmuştur. Öğrenciler çevrim içi eğitimi olumsuz etkileyen faktörleri kalıcı öğrenme sağlayamaması, bağlantı sorunları, teknik problemler ve ekran karşısında geçirilen sürenin neden olduğu fiziksel problemler olarak belirtmişken, olumlu etkileyen faktörleri ise salgın için pratik bir çözüm olması ve mevcut şartlarda en iyi seçenek olması olarak sıralamışlardır.
Özet (Çeviri)
COVID-19 interrupted face-to-face education across the worldwide as it was in Turkey. Due to the school closures, teaching had to be done from home via online education. In this sense, the relation between secondary students' perceived online education efficacy and their social-emotional competencies are needed to be examined. Literature review has revealed that there have been inquiries on relations between online communication, social media use, online games and social emotional competencies, but there is no research on the relationship between perceived online education efficacy and social emotional competencies. This study was a convergent parallel mixed-method study in which qualitative and quantitative methods were used together. The correlational survey was used in the quantitative part, whereas case study was employed in the qualitative analyses. The research consists of three stages. Following the study carried out with 200 secondary school students in the first stage, a 12-item online education efficacy perception scale of secondary school students was developed. In the second stage, the relationship between the perceived online education efficacy of 687 secondary school students and their social emotional competences was examined. In the third stage, qualitative interviews were performed with 20 secondary school students about their experiences in the online education process. The results have shown that secondary scholl students' perceived online education efficacy and their social-emotional competencies were at high levels. However, students' perceived online education efficacies were found to be related to class level, number of siblings, father's economic income, having a room of his own and the type of device they use during online education process, but there were no statistically significant results with gender, educational background of parents and economic income of the mother. In this sense, I have concluded that there has been statistically significant relation betweeen the perceived online education efficacy and the social-emotional competency at moderate level. I have also concluded that students' perceptions of social-emotional efficacy were related to the educational status of their parents, the number of siblings, having a room of their own in their home, and having a job with an economic return for the father. However, it has been concluded that there is no relationship between class level, gender, technological device they have and the economic income level of the mother. Following the qualitative analyses, there emerged five themes, 16 categories and 60 codes on online education, awareness of emotions, communication and interaction, students' contextual factors in online education and student awareness. Based on the interviews with students, I have found that the factors that adversely affected their online education process were the retention and retrieval of information, internet connection problems, hardware problems and physical health problems caused due to long time in front of the screen. Being a practical solution in the event of an epidemic and being the best available option in the current situations were also positive sides, on the other hand.