Güneydoğu Trakya Bölgesi Hellenistik, Roma ve Geç Roma yalın seramikleri ışığında bölgenin ekonomik yapısının incelenmesi
Economical structure of Southeastern Thrace in the light of Hellenistic, Roman and Late Roman coarse ware
  1. Tez No: 741578
  2. Yazar: SEVİNGÜL BİLGİN KOPÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KOÇEL ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Çalışmanın konusunu Tekirdağ Ganos Dağı Çevresi Arkeolojik Yüzey Araştırmaları kapsamında 2008-2012 yılları arasında çok sayıda köy ve mevkiiden ele geçen günlük kullanım seramikleri oluşturmaktadır. Bölgenin yalın seramiklerinin ilk kez çalışıldığı bu tezde; Hellenistik Devir'den Geç Roma Dönemi'ne dek oldukça geniş bir zaman aralığına ait malzemenin çizim ve kataloglama aşamalarından sonra form, tip ve tarihleme tespitleri Karadeniz, Balkanlar, İtalya, Yunanistan, Ege kıyıları ile Kuzey Afrika'da yapılan çalışmaların yayınları taranarak ve Troas Bölgesi'ndeki kazıların malzemesi yerinde incelenerek yapılabilmiştir. Bölgenin seramik geleneği, yüzyıllar içindeki ticaret ağları ve siyasi değişimlerin bu ticarete etkisi çalışılan seramikler üzerinden izlenebilmektedir. Çalışmada esas olarak, genelde ikinci planda kalan yalın seramik tiplerini teze konu olan Tekirdağ ve Şarköy çevresi buluntuları özelinde incelemek amaçlanmışken yerleşmelerin özelliği hakkında da birtakım sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Buna göre bilhassa iç kesimlerde araştırılan bazı“yerleşimlerin”buluntu yoğunluğu açısından öne çıktığı belirlenirken, seramik malzemenin Roma İmparatorluğu'nun sınır noktalarındaki askeri nitelikli kentlerde üretilen ve kullanılan kaplar ile büyük ölçüde benzerlikler taşıması bölgenin sosyo-ekonomik yapısına da bir ölçüde ışık tutmaktadır. Buluntulara göre araştırma bölgesinde MS 4 ile 6. yy.'lar arasında yaşamın ve insan hareketliliğinin yoğunlaştığı öngörülmektedir. Bu öncü verinin ileride yapılabilecek çalışmalar için bir altlık oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is coarse ware ceramics found in the villages and their surrounding landscape that fall within the project area of the Tekirdağ-Ganos Archaeological Survey that took place between 2008 and 2012. In this thesis, coarse ware pottery of the region was studied for the first time. Once the material dating to the Hellenistic-Late Roman Period were drawn and catalogued, the form, type, and chronology were determined by using comparative studies that were conducted in the Black Sea, Balkans, Italy, Greece, Aegean coasts, North Africa, and the Troas Region. By studing these ceramics, the pottery traditions of the region, trade networks over the centuries, and the exchanges can be discussed. It is difficult to obtain comprehensive information about the settlements that fall within the survey project since only surface material was collected. While this study mainly focused on the coarse ware ceramics, some results regarding the characteristics of the settlements in the project area are also shared. Some of the investigated“settlements,”especially in the interior areas, stood out in terms of find density. Since this ceramic material is similar as the pottery produced and used in the military cities along the northern border of the Roman Empire, the socio-economic structure of the region is also discussed here. According to the surface finds, it is predicted that life and human activity intensified in the research area between the 4th and 6th centuries CE. This data can be used as the basis for future studies.